Nejnovější články naleznete na dreport.cz
Dotace a investiční pobídky
březen 2018

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika
březen 2018

Česko v datech: Čechů s nadváhou výrazně přibývá

Povolujeme opasky: Čechů s nadváhou výrazně přibývá

Vánoce jsou dávno za námi a z nového roku uplynulo několik týdnů. Týdnů, během nichž většina z nás podle statistik ztratí zájem či vůli dodržovat svá novoroční předsevzetí včetně toho asi nejčastějšího - zhubnout a začít se víc hýbat. Což je škoda, zvláště uvážíme-li, že nadváhou či dokonce obezitou trpí v Česku 71 % mužů a skoro 57 % žen. Nejvíce v historii. Čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Dotace a investiční pobídky
únor 2018

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika
únor 2018

Česko v datech: Pojistné podvody po česku

Pojistné podvody po česku

Odhalených pojistných podvodů přibývá pomaleji, mění se ale oblasti, kde to Češi nejčastěji „zkoušejí”. Jisté je v našich životech jen máloco, a proto na světě existuje pojištění. Jisté je ale naopak to, že pokud se někde objeví prostor k podvodům, vždycky se najdou tací, kteří se ho pokusí využít. Příležitostí pro pojistné podvody je celá řada, šejdířům v téhle oblasti ale pomalu začíná pšenka odkvétat. Alespoň to ukazují data z naší analýzy. Čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Dotace a investiční pobídky
prosinec 2017

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika
prosinec 2017

Česko v datech: Energetický valčík

Energetický valčík
Kolik v Česku platíme za energie a jak se jejich cena určuje

Zima se blíží a spolu s ní i období vyšší spotřeby elektřiny či plynu. Víte, kolik za energie platíte? A že výslednou částku, kterou najdete na fakturách, určují dodavatelé, distributoři i stát? A proč soused ve vedlejším kraji platí nižší nebo vyšší částku než vy? Podívejte se na analýzu Česka v datech věnovanou tentokrát cenám energií. Pokud vás téma zaujalo, čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Dotace a investiční pobídky
listopad 2017

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika
listopad 2017

Česko v datech: České banky v digitálním věku

České banky v digitálním věku

Bankovních domů působí dnes v Česku více než před osmi lety, ubývá ale poboček i zaměstnanců a mění se způsob kontaktu s klienty. Banky se pomalu adaptují na život v digitálním světě, kdy práce s hotovostí ustupuje poradenské a konzultační činnosti. Jak se to projevuje na mapě Česka?

 

Na konci července letošního roku v České republice působilo 47 tuzemských bankovních domů a poboček zahraničních bank. Českých bank - tedy těch s převážně českou účastí na základním kapitálu - bylo 9, v dalších 13 bankách převažovala účast zahraničního kapitálu ze zemí EU, v jedné (ruská Expobank) pak kapitál ze zemí mimo EU a EHP.

 

Poboček zahraničních bank ze zemí EU je u nás celkem 23. V ČR působí také pobočka jedné zahraniční banky ze zemí mimo EU a EHP, a to Bank of China. Licenci pro působení v Česku letos získala i další z velkých čínských bank - ICBC.

 

Počet bank působících na českém trhu se za posledních osm let zvýšil. Zatímco v roce 2009 u nás drželo licenci 39 bankovních domů, na konci letošního července to bylo už 47 bank. Nejvýrazněji vzrostl počet poboček zahraničních bank ze zemí EU, z 18 v roce 2009 na 23 v roce letošním. V poslední době naopak ubylo bank vlastněných převážně ze zemí mimo EU - ještě v roce 2015 u nás působily 3, dnes už zbývá jediná. Pokud vás analýza zaujala, čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Dotace a investiční pobídky
říjen 2017

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika
říjen 2017

Česko v datech: Analýza českých letišť

Mezinárodní lety: Lidí přibývá na Ruzyni, ostatní letiště soupeří s odlivem cestujících

Tuzemskými letišti prošlo v roce 2016 celkem 13,75 milionu lidí, což představuje 7% nárůst oproti předchozímu roku. Nad 13 milionů se počet odbavených cestujících vyšplhal vůbec poprvé od chvíle, kdy se na přelomu let 2008 a 2009 objevily první příznaky ekonomické krize. Spolu s návratem zahraničních turistů ze zemí, které se zotavují z krize, se v roce 2016 vyrovnaly i počty příletů a odletů. Ty byly prakticky totožné, zatímco mezi lety 2012 a 2015 pravidelně převládali lidé, kteří z Česka odlétali.

 

Největší letiště u nás - to v pražské Ruzyni, pojmenované po Václavu Havlovi - loni odbavilo 13 074 517 cestujících, což oproti roku 2015 znamená téměř 9% nárůst. Nejvíce lidí z Česka i do Česka létá tradičně během letních měsíců, což se projevuje i na číslech z pražského letiště. Během toho vůbec nejvytíženějšího měsíce - července 2016 - tu odbavili 1,45 milionu lidí, za jediný rekordní den (17. červenec) prošlo branami letiště celkem 52 616 cestujících). Denní průměr za celý rok přitom tvoří jen 35 tisíc lidí. Více na www.ceskovdatech.cz.

Dotace a investiční pobídky
září 2017

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika
září 2017

Česko v datech: Výdaje na vzdělávání

Češi jsou na chvostu OECD

Další školní rok je tady. Do českých škol se vydá přes 900 tisíc žáků základních škol, 400 tisíc středoškoláků, 300 tisíc studentů vysokých škol a dalších více než 40 tisíc studentů ze zahraničí. Přesto dáváme na školství jednu z nejmenších částek v rámci všech zemí OECD. Jaká část HDP míří do vzdělávání? Jaké známky mají čeští školáci, jaké vybavení školy a kolik je u nás učitelů? Školní analýza je tu! Více na www.ceskovdatech.cz.

Dotace a investiční pobídky
červenec 2017

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika
červenec 2017

Česko v datech: Zakázané Česko

Místa, kam nesmí vstoupit noha obyčejného člověka

Rozloha naší republiky je 78 866 kilometrů čtverečních. Přibližně 2 % jejího povrchu zabírají vodní plochy a na pevnou zem tak připadá zhruba 77 289 km2. Přemýšleli jste ale někdy, na jakou část z této rozlohy smí vstoupit noha obyčejného člověka? Pojďte se s námi podívat do hlubin dolů i na vrcholky hor. Na místa, kde dobrou noc dávají vlci, tanky nebo obří rypadla. Na Česko zakázané, chráněné i zničené – více na www.ceskovdatech.cz.

Dotace a investiční pobídky
červen 2017

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika
červen 2017

Česko v datech: Analýza sítě čerpacích stanic

Česko s vůní benzínu

Za sítí čerpacích stanic hustou tak, že by se dala krájet, není rybníček Brčálník, ale české silnice a dálnice. Benzínek je u nás přes sedm tisíc, téměř čtyři tisíce z toho jsou čerpací stanice veřejné, kde si trochu té pohonné hmoty může do svého vozu kápnout každý z nás. Ve kterém kraji narazíme na benzínku nejčastěji? Kde mají nejvíce čerpacích stanic na obyvatele? A jak jsou na tom s hustotou sítě okolní státy? Analýzy Česka v datech provázená vůní benzínu a olejovými skvrnami právě startuje – více na www.ceskovdatech.cz.

Nevyloupíš!
Kde je u nás zlodějů ráj a jak Češi chrání své domy a byty

Na první pohled by to snad mohlo vypadat, že chceme nepoctivcům poskytnou návod, kde, kdy a jak provést ideální „vloupačku”. Věřte ale, že tak to není. Chceme vám pouze zcela bezelstně nabídnout zajímavá data o vývoji krádeží vloupáním, ukázat místa, kde k nim dochází nejčastěji, a zároveň regiony, kde se policii daří vloupání nejčastěji objasnit. Spolu s tím jsme si posvítili i na to, jak se zloději nejčastěji do objektů dostávají, co je od vloupání odradí a čeho se nebojí, nebo jak Češi obecně dbají na zabezpečení svých domácností. Čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Přepravní kontrola Česka v datech
Nejdražší MHD nabízí Liberec, nejméně dopravu dotují v Ústí

Zajímá vás, kde v Česku jezdí vůbec nejstarší autobusy a tramvaje? Jak který dopravní podnik investuje do vozového parku, které město na svou hromadnou dopravu doplácí nejvyšší částky nebo kolik lidí přepraví ve špičkách dopravní podniky jednotlivých měst? Víte, kde musíte počítat s nejdražšími jízdenkami a jakou dobu musí obyvatelé jednotlivých měst a krajů strávit v práci, aby si koupili roční jízdenku na městskou dopravu? Pokud ne, pak nastupte do nejnovější analýzy Česka v datech a projeďte se velkým přehledem hromadné dopravy v našich krajských městech – čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Země brownfieldů: V Česku je téměř 500 lokalit připravených pro investory

V Česku se podle odhadů Ministerstva průmyslu a obchodu z roku 2008 nachází přes jedenáct tisíc tzv. brownfieldů - nevyužívaných či neefektivně využívaných budov a pozemků, které čekají na svou revitalizaci. Nezřídka tato území tvoří součást naší historie, mnohdy jsou dokladem technického, architektonického nebo urbanistického pokroku let minulých. Na jedné straně vytvářejí pro investory příležitost nastartovat nové aktivity, na straně druhé často představují ekologickou zátěž, jejíž odstranění si vyžádá vysoké investice. Analytici Česka v datech se vydali objevit české brownfieldy. Připojte se k jejich výpravě a čtěte vice na www.ceskovdatech.cz.

Mladí kuřáci, staří žebráci? Kolik Češi vykouří cigaret a kolik je to stojí

Ve spotřebě cigaret nám patří čtvrtá pozice mezi zeměmi EU a jen těsně se podle oficiálních statistik nevejdeme do první desítky na světě. A to i přesto, že v posledních letech kouříme stále méně. Na jednu stranu cena cigaret roste, na druhou stranu jsou u nás stále jedny z nejlevnějších v celé Evropské unii. Jak se vlastně tvoří cena krabičky cigaret? Kolik toho průměrný Čech za rok vykouří? A kolik je u nás vůbec kuřáků? Pojďme na aktuální analýzu Česka v datech, než se nám všechna čísla stačí vykouřit z hlavy…. Čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.