Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Účetní novinky

České účetnictví, IFRS a US GAAP

Daňové novinky

Přímé a nepřímé daně

Právní novinky

Novely a přehledy

Dotace a investiční pobídky

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika

Česko v datech: Čechů s nadváhou výrazně přibývá

Povolujeme opasky: Čechů s nadváhou výrazně přibývá

Vánoce jsou dávno za námi a z nového roku uplynulo několik týdnů. Týdnů, během nichž většina z nás podle statistik ztratí zájem či vůli dodržovat svá novoroční předsevzetí včetně toho asi nejčastějšího - zhubnout a začít se víc hýbat. Což je škoda, zvláště uvážíme-li, že nadváhou či dokonce obezitou trpí v Česku 71 % mužů a skoro 57 % žen. Nejvíce v historii. Čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Naše studie

Průmysl 4.0: Jste připraveni na další revoluci?

Průmysl 4.0: Jste připraveni na další revoluci?

Šéfové firem a vládních úřadů vnímají Průmysl 4.0 pozitivně. Vyplývá to z naší nové studie, podle které 87 % respondentů očekává, že čtvrtá průmyslová revoluce povede k větší sociální a ekonomické rovnosti a stabilitě. Dva ze tří si dokonce myslí, že byznys bude mít na formování budoucnosti Průmyslu 4.0 větší vliv, než vlády a další subjekty.

 

Průzkum jsme provedli v 19 zemích mezi 1 600 respondenty. Podívejte se na výsledky, stáhněte si kompletní studii.

Ekonomické vyhlídky Davida Marka

Den daňové svobody

Den daňové svobody

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

 

Daně. Koho by bavilo je platit? Nicméně asi všichni víme, že z něčeho se musí platit školy, policie, úřady, sociální systém atd. Jde spíše o to, jak velké je daňové zatížení a jak se vyvíjí. Ukazatelů daňové zátěže je celá řada. Často se například používá složená daňová kvóta, tedy podíl odvedených daní k hrubému domácímu produktu. Nicméně mezi HDP a tím, co z něj skutečně dostaneme, může být mezi zeměmi velký rozdíl. Proto používáme jiný indikátor, den daňové svobody, který je sestaven trochu jinak.

 

Námi používaná metoda výpočtu dne daňové svobody rozděluje rok na dvě součásti v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů vládního sektoru a čistého národního důchodu. Hrubý domácí produkt, jenž občas bývá při podobných výpočtech používán, je hrubou aproximací příjmů. Při výrobě hrubého domácího produktu dochází k opotřebení výrobních zařízení. Odečtením spotřeby fixního kapitálu od HDP dostaneme čistý domácí produkt. Ale ani tohle nelze považovat za vhodnou aproximaci příjmu domácích firem a domácností. Část zisku z výroby a prodeje náleží zahraničním investorům, a právě v posledních letech roste repatriace (i reinvestice) zisků na významu. Zohledněním bilance výnosů, která je součástí platební bilance, se dostáváme k čistému národnímu důchodu. A ten již můžeme rozdělit na daně a čistý disponibilní důchod.

 

A jak to vychází letos? V roce 2018 se nemění žádná důležitá daňová sazba, změn v daňovém systému je ale poměrně dost. Zvýšilo se například daňové zvýhodnění na první dítě, začaly platit nižší výdajové paušály pro podnikatele a zpřísnily se podmínky pro získání daňového bonusu. Zvýšení minimální mzdy ovlivnilo výši „školkovného“ a tedy efektivního zdanění fyzických osob. Výběr daní v letošním roce kromě uvedených změn ovlivní také již dříve zavedené kontrolní hlášení a postupně nabíhající elektronická evidence tržeb. Aniž by se zvyšovaly sazby, roste díky efektivnějšímu výběru celkově vybraný objem daní a tedy i indikátory daňového břemene, jako je den daňové svobody.

 

Ohlédnutí za předchozími roky ukazuje, že se den daňové svobody postupně vzdaluje počátku roku. Dosud nikdy nepřipadl na pozdější datum, než které vychází pro letošní rok. Poznamenejte si do diáře 23. června.

 

Počet dnů, které letos budou daňoví poplatníci ve vybraných zemích EU pracovat na odvod daní pro stát – včetně termínu, kdy přesně den daňové svobody nastane

 

Země Počet dnů Den daňové svobody
Rumunsko 124 3.5.
Bulharsko 126 6.5.
Švýcarsko 127 7.5.
Litva 133 11.5.
Kypr 143 22.5.
Lotyšsko 144 22.5.
Irsko 144 23.5.
Polsko 149 27.5.
Malta 149 27.5.
Velká Británie 151 29.5.
Slovensko 151 30.5.
Španělsko 152 30.5.
Estonsko 153 1.6.
Norsko 159 7.6.
Portugalsko 168 16.6.
Island 170 19.6.
Nizozemsko 172 19.6.
Německo 174 22.6.
Česká republika 174 23.6.
Slovinsko 174 22.6.
Maďarsko 182 1.7.
Řecko 187 5.7.
Itálie 189 6.7.
Švédsko 190 7.7.
Finsko 195 13.7.
Rakousko 198 17.7.
Dánsko 200 17.7.
Belgie 206 24.7.
Francie 208 26.7.
Lucembursko 271 28.9.

Zdroj: Deloitte, výpočet leden 2018

Zákon roku 2017

Startuje devátý ročník ankety Zákon roku

Startuje devátý ročník ankety Zákon roku

Již devátý ročník tradiční ankety Zákon roku je tu. I letos hledá Ambruz & Dark Deloitte Legal spolu s partnery nejpřínosnější legislativní počin minulého roku, který pozitivně ovlivnil české podnikatelské prostředí. Nominační rada vybrala pět právních předpisů, o nichž může odborná veřejnost hlasovat do konce března 2018:

 

  • Noví hráči na platebním trhu (Zákon o platebním styku implementující PSD2)
  • Rychlejší a jednodušší výstavba (Novela stavebního zákona)
  • Stop nepřiměřenému zatížení podnikatelů (Nález Ústavního soudu k zákonu o EET)
  • Efektivnější a modernější soudní řízení (Novela občanského soudního řádu)
  • Reflexe potřeb praxe v oblasti daňových předpisů (Vybrané změny zákona o daních z příjmů – především v oblasti majetku)

 

Máte svého favorita? Pak neváhejte a hlasujte i vy!

Ocenění

Máme daňaře roku!

Máme daňaře roku!

Anketa Daňař a daňová firma roku 2017 zná své vítěze a my v ní máme dva umístěné kolegy! Jiřina Procházková, advokátka Ambruz & Dark Deloitte Legal, a Tomáš Brandejs z daňového oddělení Deloitte patří mezi největší daňové specialisty roku 2017. Jiřina Procházková vyhrála v kategorii Správa daní, Tomáš Brandejs v kategorii DPH – spolu s tím se stal daňovou osobností roku. Gratulujeme!

Semináře a webcasty

Přehled chystaných akcí

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.