Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Účetní novinky

České účetnictví, IFRS a US GAAP

Daňové novinky

Přímé a nepřímé daně

Právní novinky

Novely a přehledy

Dotace a investiční pobídky

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika

Česko v datech: Pojistné podvody po česku

Pojistné podvody po česku

Odhalených pojistných podvodů přibývá pomaleji, mění se ale oblasti, kde to Češi nejčastěji „zkoušejí”. Jisté je v našich životech jen máloco, a proto na světě existuje pojištění. Jisté je ale naopak to, že pokud se někde objeví prostor k podvodům, vždycky se najdou tací, kteří se ho pokusí využít. Příležitostí pro pojistné podvody je celá řada, šejdířům v téhle oblasti ale pomalu začíná pšenka odkvétat. Alespoň to ukazují data z naší analýzy. Čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Naše studie

Evropský průzkum Deloitte ke směrnici PSD2 | Private equity průzkum

Evropský průzkum Deloitte ke směrnici PSD2

Ukončí zrevidovaná PSD2 směrnice monopol na data o klientských účtech? Zjistěte, jak se banky i klienti staví k otevřenému bankovnictví. Přečtěte si naše průzkumy.

 

Private equity průzkum: Oživení trhu

Větší optimismus, zaměření na nákupy i oživení celého trhu – to jsou závěry průzkumu mezi obchodníky v regionu střední Evropy. Podrobnosti najdete v kompletní zprávě.

Ekonomické vyhlídky Davida Marka

Česká ekonomika v roce 2018

Česká ekonomika v roce 2018

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

 

S příchodem nového roku přichází otázky, jak se nám povede. O kolik stoupnou platy? Může ještě klesat nezaměstnanost? Bude pokračovat realitní horečka? Co na to ČNB? S pokorou vůči schopnosti ekonomických modelů, intuici lidí v naší profesi a kognitivním zkreslením, kterým se nevyhýbá nikdo z nás, se pokusme alespoň trochu podívat, jaký by rok 2018 mohl být.

 

Jedno je jisté. Na přelomu let 2017 a 2018 se české ekonomice daří velmi dobře. Přímo skvěle. Do nového roku vcházíme s rychle rostoucí ekonomikou a solidní vnitřní a vnější makroekonomickou stabilitou a zdravým finančním sektorem. Vzhledem k tomu, že ekonomika má za normálních okolností docela velkou setrvačnost, ponesou se i první měsíce roku ve stejném duchu.

 

Vzhledem k otevřenosti naší ekonomiky je pro nás zásadní především vývoj v zahraničí. Pohled na index nákupních manažerů v Německu, resp. celé eurozóně, a stav nových zakázek, které mají české firmy nasmlouvány se zahraničními partnery, dodává optimismu opodstatnění. Zcela bez mráčku ovšem globální scéna není. Pozornost si v příštím roce zaslouží pokračování jednání o Brexitu, volby v Itálii, další kroky Evropské centrální banky, dopady vlny nových regulací (MiFID2, PSD, GDPR) a poněkud přehřáté finanční trhy, včetně bitcoinové horečky.

 

Úzkým hrdlem, které bude v roce 2018 ještě užším, je trh práce. Nezaměstnanost už nemá příliš prostoru k poklesu a hlad po pracovních silách se tak bude ještě více přelévat do tlaku na růst mezd. Vzhledem k tomu, že ziskové marže firem jsou zhruba stejné jako v jiných zemích, bude se mzdová inflace proměňovat v cenovou inflaci. Nemusíme se ale bát žádného dramatu. Strašení vysokou inflací není na místě.

 

Růst cen pomůže nominálnímu kurzu koruny s reálnou apreciací a uzavírání mezery podhodnoceným reálným kurzem a jeho rovnovážnou úrovní. To není příznivá zpráva pro český vývoz, kterému reálné posilování bere vítr z plachet. Zatímco vývozu bude ztěžovat situaci sílící kurz, dovoz těží z rychle rostoucí domácí poptávky. Výsledek pro obchodní bilanci a příspěvek zahraničního obchodu k vývoji HDP je zřejmý. Z pohledu stabilizace trochu se přehřívající ekonomiky se tímto způsobem mírně zchladí.

 

Druhou cestou k řízenému zmírnění rychlého růstu a rizik, která s tím souvisí, je zvyšování úrokových sazeb. V příštím roce ČNB naváže na první opatrné kroky z roku 2017 a patrně hned několikrát zvýší své úrokové sazby. Bylo by dobře, kdyby se proticyklicky chovala také fiskální politika, ta ale většinou ani netuší, že by se tak měla chovat.

 

Velmi důležitým momentem bude dění na domácí politické scéně. Vývoj ekonomiky v příštím roce sice politika příliš neovlivní, dopady v dalších letech však mohou být zásadní. Kdo bude vládnout? Získá současný kabinet důvěru parlamentu? Budou předčasné volby? Jaká bude hospodářská politika vlády? Bude hýbat daněmi? Dočkáme se důchodové reformy? Pokusí se vláda přesměrovat českou ekonomiku od „montovny“ k inovacím, vyšší přidané hodnotě… vyšším mzdám a životní úrovni?

 

Na konci textu je více otázek než odpovědí. Schopnost předpovídat další vývoj často spočívá spíše v umění klást správné otázky než v hledání jasných odpovědí.

 

Zajímají vás další prognózy? Přečtěte si Výhled české ekonomiky na rok 2018.

Plánování v digitálním světě

Zítřek nepočká

Plánování v digitálním světě: Zítřek nepočká

Digitalizace mění svět kolem nás a ovlivňuje stále více odvětví. Změny se projevují i v oblasti plánování, pro kterou jsou dnes k dispozici nástroje, které mohou plánování, rozpočtování a forecasting (PRF) zjednodušit a zefektivnit. V naší nové studii jsme zjišťovali, jestli české společnosti drží krok se současnými trendy v plánování i například to, jestli je vůbec plánování vnímáno jako přínosný a klíčový nástroj řízení. Zajímá vás, jak české společnosti plánují či jaké jsou nejčastější nedostatky PRF a jak je napravit? Přečtěte si shrnutí nejzajímavějších zjištění studie a zjistěte, jak by mělo vypadat plánování v digitálním světě.

Crunch time III

Průvodce kognitivními technologiemi pro CFO

Průvodce kognitivními technologiemi pro CFO

Kognitivní technologie mění způsob práce finančních funkcí podniků. Jak je možné uplatnit kognitivní nástroje v organizaci a jak už to dělají jiné společnosti? A jak mohou tyto technologie změnit požadavky na pracovníky ve financích? Nejen na tyto otázky odpovídá Průvodce kognitivními technologiemi Crunch time III.

Jubilejní 10. SheXO Club

Po stopách vědy a laseru

Jubilejní 10. SheXO Club: Po stopách vědy a laseru

Věděli jste, že kousek za Prahou najdete vědecké pracoviště s nejvýkonnějším laserem na světě, který by během 10 vteřin přivedl do bodu varu vodu v Lipně? Tentokrát jsme dámy přeladili na technologickou vlnu a 10. jubilejní setkání SheXO Clubu uspořádali v laserovém centru Eli Beamlines v Dolních Břežanech. 

 

Nemohly jste na náš 10. SheXO Club dorazit? Nevadí! Podívejte se na setkání ze záznamu, přečtěte si reportáž z akce a rozhovor s vědkyní Kateřinou Falk, která dámy provedla centrem, vědou i laserem.

Semináře a webcasty

Přehled chystaných akcí

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.