Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Účetní novinky

České účetnictví, IFRS a US GAAP

Daňové novinky

Přímé a nepřímé daně

Právní novinky

Novely a přehledy

Dotace a investiční pobídky

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika

Česko v datech: České banky v digitálním věku

České banky v digitálním věku

Bankovních domů působí dnes v Česku více než před osmi lety, ubývá ale poboček i zaměstnanců a mění se způsob kontaktu s klienty. Banky se pomalu adaptují na život v digitálním světě, kdy práce s hotovostí ustupuje poradenské a konzultační činnosti. Jak se to projevuje na mapě Česka?

 

Na konci července letošního roku v České republice působilo 47 tuzemských bankovních domů a poboček zahraničních bank. Českých bank - tedy těch s převážně českou účastí na základním kapitálu - bylo 9, v dalších 13 bankách převažovala účast zahraničního kapitálu ze zemí EU, v jedné (ruská Expobank) pak kapitál ze zemí mimo EU a EHP.

 

Poboček zahraničních bank ze zemí EU je u nás celkem 23. V ČR působí také pobočka jedné zahraniční banky ze zemí mimo EU a EHP, a to Bank of China. Licenci pro působení v Česku letos získala i další z velkých čínských bank - ICBC.

 

Počet bank působících na českém trhu se za posledních osm let zvýšil. Zatímco v roce 2009 u nás drželo licenci 39 bankovních domů, na konci letošního července to bylo už 47 bank. Nejvýrazněji vzrostl počet poboček zahraničních bank ze zemí EU, z 18 v roce 2009 na 23 v roce letošním. V poslední době naopak ubylo bank vlastněných převážně ze zemí mimo EU - ještě v roce 2015 u nás působily 3, dnes už zbývá jediná. Pokud vás analýza zaujala, čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Naše studie

Deloitte Technology Fast 50 CE | Průzkum sociálního zabezpečení

Výsledky Technology Fast 50
Příběhy firem v české brožuře

Říjen se nesl ve znamení vyhlášení výsledků soutěže Technology Fast 50. Letošní ročník byl pro Českou republiku výjimečně úspěšný: Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě se stala česká společnost Kiwi.com. Třetí příčku navíc obsadil výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Mezi 50 nejrychleji rostoucími firmami ve středoevropském regionu jsou z Čech ještě STRV (14. místo), ZOOT (15. místo) a Inventi (37. místo). Online obchod s módou ZOOT navíc vyhrál kategorii Velká pětka, Pilulka Distribuce zase byla 7. mezi Vycházejícími hvězdami. Podívejte se na kompletní výsledky, přečtěte si v české brožuře inspirativní příběhy firem, které se letos do žebříčku zapojily.

 

ČR patří mezi země s nejnižší minimální mzdou
A jak jsou na tom jinde v Evropě?

Česko má jednu z nejnižších minimálních i průměrných hrubých mezd. Vyplývá to z Průzkumu sociálního zabezpečení, který porovnal data z 30 evropských zemí včetně ČR. Kolik v tuzemsku spolknou odvody na sociální zabezpečení a která země má nejvyšší minimální mzdu?

Ekonomické vyhlídky Davida Marka

Minimální mzda

Minimální mzda

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

 

Téma minimální mzdy je nejen mezi ekonomy tak trochu rozbuškou. Jednoduchý učebnicový model trhu práce říká, že minimální mzda může způsobovat nedobrovolnou nezaměstnanost, je-li nastavena příliš vysoko. Nicméně v realitě nejsou křivky nabídky a poptávky po práci jednoduchými přímkami. Empirické studie o vlivu minimální mzdy na nezaměstnanost nepřináší jednoznačné výsledky. V situaci, kdy je v určité oblasti dominantní jeden zaměstnavatel (lokální monopson), mohou být vyjednávací podmínky mezi ním a uchazeči o práci nerovné a minimální mzda je odpovědí na tuto situaci.

 

Jako v mnoha jiných případech, i zde platí, že minimální mzda může být užitečná, když se nastaví rozumně, ale škodí, když se to s ní přežene. Jaká je rozumná výše minimální mzdy? Společná zpráva ILO, OECD, MMF a Světové banky věnovaná zemím střední a východní Evropy dospěla k závěru, že je to v oblasti 30-40 % mediánu mezd, čemuž odpovídá 25-35 % průměrné mzdy.

 

Jak si stojí Česká republika? Po sérii zvyšování v posledních třech letech by se letos měla relace minimální a průměrné mzdy dostat na 37,5 %. Pro příští rok již vláda schválila další zvýšení minimální mzdy, což uvedený podíl dále posune na 39,5 %. V rámci Evropy jde spíše o podprůměrné číslo. Nicméně problém nemusí být v tom, že by v České republice byla příliš nízká minimální mzda, ale že v řadě jiných zemí je příliš vysoká. Podle výše zmíněné výzkumné zprávy už se nyní pohybujeme za rozumnou mezí a další zvyšování minimální mzdy může přinášet více problémů než užitku.

Nové video

Vyhlášení výsledků Fast 50 v Praze

Semináře a webcasty

Přehled chystaných akcí

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.