Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Účetní novinky

České účetnictví, IFRS a US GAAP

Daňové novinky

Přímé a nepřímé daně

Právní novinky

Novely a přehledy

Dotace a investiční pobídky

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika

Česko v datech: Výdaje na vzdělávání

Češi jsou na chvostu OECD

Další školní rok je tady. Do českých škol se vydá přes 900 tisíc žáků základních škol, 400 tisíc středoškoláků, 300 tisíc studentů vysokých škol a dalších více než 40 tisíc studentů ze zahraničí. Přesto dáváme na školství jednu z nejmenších částek v rámci všech zemí OECD. Jaká část HDP míří do vzdělávání? Jaké známky mají čeští školáci, jaké vybavení školy a kolik je u nás učitelů? Školní analýza je tu! Více na www.ceskovdatech.cz.

Naše studie

Za horizontem fintechs / Deloitte Property Index / Private Equity Report

Za horizontem fintechs

Fintech společnosti do značné míry ovlivnily směřování, formu i tempo změn prakticky všech subsektorů odvětví finančních služeb. Odvětví jako takové se jim zatím sice ovládnout nepodařilo, úspěšně však položily základy pro budoucí disrupci. Podívejte se na analýzu disruptivního potenciálu v sektoru finančních služeb.

 

Jak Evropané bydlí a kolik je to stojí?

Porovnali jsme rezidenční trhy v Evropě. Kolik platů potřebují na koupi bytu Češi nebo Britové? Kde je bydlení nejdražší? A jak je to s evropskými nájmy? Podívejte se do studie.

 

Zpráva o stavu private equity v regionu CEE

Trh private equity ve střední a východní Evropě pokračuje v oživení. Návrat investorů do regionu pozitivně ovlivňuje sílící ekonomika i fakt, že se v této oblasti odehrálo hned několik zásadních exitů. A Česká republika při nich hrála klíčovou roli. Přečtete si naši zprávu.

Ekonomické vyhlídky Davida Marka

Čas na vyšší úrokové sazby

Čas na vyšší úrokové sazby

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

 

Přehřívá se nebo ne? Řeč je o české ekonomice. Soudě podle vývoje spotřebitelských cen (a jejich) prognózy nikoli. Trh práce a ceny bytů však říkají něco jiného. Nejspíše je na čase, aby hospodářská politika sundala nohu z plynu a začala brzdit. Na fiskální politiku obvykle příliš spolehnutí není, zvláště ve volební roce. Zbývá centrální banka. A ta se rozhodla na začátku srpna zakročit. Poprvé od roku 2008 zvýšila úrokové sazby.

 

Centrální banky ve světě trápí stejný problém. Má americký Fed pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, i když jádrová inflace zpomalila na 1,7 procenta, ačkoli ještě na začátku roku dosahovala 2,3 procenta? Omezí ECB „tištění peněz, přestože jádrová inflace v eurozóně sotva přesahuje jedno procento? Phillipsova křivka není, co bývala. Na levnou ropu a potraviny se vymlouvat nedá, v jádrové inflaci nejsou zahrnuté. Klíčová otázka je, zda se má měnová politika řídit dosud konvenčním pravidlem a čekat až inflace poroste, nebo se dívat nejen na spotřebitelské ceny, resp. šířeji na vývoj ekonomiky.

 

Zmíněné dilema platí i pro českou ekonomiku. Pokud by se ČNB dívala pouze na vývoj inflace ve spotřebitelských cenách, mohla by v klidu dále vyčkávat. Prognóza centrální banky říká, že celková inflace bude za rok pod dvěma procenty, stejně jako měnověpolitická inflace.

 

Mezitím ceny na realitním trhu letí vzhůru čím dál tím rychleji. Inflace v cenách bytů a domů v 1. čtvrtletí letošního roku zrychlila na 12,7 procenta a je nejvyšší v celé Evropské unii. Tempo růstu objemu hypoték nezůstává příliš pozadu. Realitní bublina hrozila České republice již před deseti lety. Tehdy jí vyřešila globální finanční krize, která se přehnala i přes českou ekonomiku. Nyní nic podobného, doufejme, prozatím nehrozí. Proto musí zasáhnout lokální hospodářská politika. Na prvním místě je makroobezřetnostní politika, tj. zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Zde by bylo vhodné, aby centrální banka měla více možností, než dnes má. Bohužel se téma zbytečně zpolitizovalo, byť to České republice doporučuje například také Mezinárodní měnový fond. Ke zkrocení realitního trhu však budou potřeba i vyšší úrokové sazby.

 

Pokud se zeptáte manažera nějaké firmy, co je dnes nejvíce trápí, často odpoví, že potíže se sháněním zaměstnanců. Některé firmy musí dokonce odmítat nové zakázky, protože by na nich neměl kdo pracovat. Abychom Williamu Phillipsovi, po němž je pojmenovaná slavná relace mezi vývojem ekonomiky a cenami, úplně nekřivdili, je vhodné zmínit, že na trhu práce stále platí. Růst průměrné mzdy nabírá obrátky, rychleji rostly mzdy naposledy před více než osmi lety a tlak na další akceleraci mzdové inflace dále stoupá.

 

Ideální by bylo, kdyby za jeden provaz táhla fiskální a měnová politika. Jenže politici mají v roce, kdy se pořádají parlamentní volby, jiné starosti a priority. A tak se zdá, že se loňský přebytek veřejných financí 0,6 procenta HDP opět vypaří. Fiskální politika je zas pro jednou procyklická, ač by to mělo být naopak.

 

O to více práce zbývá na centrální banku. O zpřísnění měnových podmínek se částečně stará posilování kurzu koruny. Jenže silnější kurz nemůže zcela nahradit úrokové sazby. S jejich zvýšením nebylo třeba váhat. Kurzový závazek začal zhruba o rok později, než měl. Se zhruba stejným zpožděním skončil. Opakovat stejnou chybu potřetí, příliš dlouho váhat, by bylo zbytečné. Srpnovým zvýšením úrokových sazeb „normalizace“ měnové politiky nejspíše nekončí. Pro ilustraci: zatímco dnes dosahuje 3měsíční PRIBOR 0,45 procenta, v průběhu následujících dvou let by se mohl zvýšit na zhruba 2,80 procenta.

Děláme věci, které mají význam

Známe vítězný příběh

Známe vítězný příběh

Věděli jste, že Záchranné stanice ročně ošetří na 20 tisíc zraněných zvířat a že asi polovinu z nich se podaří navrátit do přírody? Aplikace Zvíře v nouzi hraje hlavní roli v 9. příběhu o věcech, které mají význam. Pusťte si video. A podívejte se do nové fotogalerie – zjistíte, na čem záleží našim vedoucím Partnerům: www.zalezinatom.cz

Nové video

Deloitte tax@hand

 

S naší aplikací tax@hand získáte přístup k nejnovějším zprávám z oblasti daní. Už jste si ji stáhli?

Semináře a webcasty

Přehled chystaných akcí

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.