Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Účetní novinky

České účetnictví, IFRS a US GAAP

Daňové novinky

Přímé a nepřímé daně

Právní novinky

Novely a přehledy

Dotace a investiční pobídky

Novinky z oblasti grantů
a dotací

Deloitte analytika

Česko v datech: Analýza sítě čerpacích stanic

Česko s vůní benzínu

Za sítí čerpacích stanic hustou tak, že by se dala krájet, není rybníček Brčálník, ale české silnice a dálnice. Benzínek je u nás přes sedm tisíc, téměř čtyři tisíce z toho jsou čerpací stanice veřejné, kde si trochu té pohonné hmoty může do svého vozu kápnout každý z nás. Ve kterém kraji narazíme na benzínku nejčastěji? Kde mají nejvíce čerpacích stanic na obyvatele? A jak jsou na tom s hustotou sítě okolní státy? Analýzy Česka v datech provázená vůní benzínu a olejovými skvrnami právě startuje – více na www.ceskovdatech.cz.

Naše studie

Globální studie o luxusních značkách

Kolik utrácíme za luxus? A jak se daří značkám?

Tržby stovky největších luxusních značek klesly na 212 mld. USD, žebříčku vévodí s velkým náskokem skupina LVMH se ziskem 22,4 mld. V čele stojí Itálie, která přilákala největší množství značek, nejvíce se za luxus utratilo ve Francii. Začtěte se do naší nové studie, zjistěte více o trendech, zákaznících i vyhlídkách na trhu s luxusním zbožím.

Ekonomické vyhlídky Davida Marka

Mzdy: Kolik je dost?

Optimální struktura ekonomiky

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

 

Kdo by nechtěl vyšší plat? Jenže růst mezd má dvě strany mince: jednou je zvyšování životní úrovně, druhou dopad na výrobní náklady a konkurenceschopnost. Zatímco odbory z definice své existence budou vždy volat po vyšších mzdách, management firem je odměňován za vytváření zisku pro majitel firem. Jde o to najít rovnováhu mezi obojím.

 

Po hubenějších letech 2012-2013, kdy průměrná mzda reálně klesala, se poslední tři roky mzdy opět zvyšují. Dokud je růst mezd v souladu se zlepšováním produktivity práce, je vše v pořádku. Kombinací mezd a produktivity je ukazatel jednotkových mzdových nákladů, který jednoduše říká, kolik celkových personálních nákladů musíme vynaložit na určité množství produkce. V letech 2013-2015 jednotkové mzdové náklady klesaly. Loni však již opět začaly stoupat a vrátily se tak k dlouhodobému trendu, kdy se koláč dělí čím dál tím více ve prospěch mezd. Od roku 1995 do roku 2016 se jednotkové mzdové náklady zvýšily o více než 7 procent. Přesto se v mezinárodních srovnáních může někomu stále zdát, že jsou české mzdy nízké? Otázka je, zda je to pravda, případně proč?

 

Emoce budí zejména srovnání HDP a mezd s ostatními zeměmi. Zatímco v případě HDP na osobu po zohlednění rozdílů v kupní síle dosahuje Česká republika 88 procent průměru EU, u průměrné mzdy je to jen 65 procent unijního průměru. Jak je to možné? Než vezmeme transparenty a začneme vyhrožovat stávkami, podívejme se několik čísel.

 

Česká ekonomika někdy dostává nálepku montovna a zpravidla se tím myslí, nízká přidaná hodnota ve finální produkci. Podíl přidané hodnoty na celkových tržbách firem (obdoba hrubé marže používané ve finanční analýze) dosahuje na úrovni celé ekonomiky v České republice pouze 39 procent, což je nejnižší údaj ze všech zemí EU. Přidaná hodnota je přitom koláč, který se dělí na odměnu za práci a kapitál (když pomineme vládu, která si dělá nárok na část koláče výběrem daní). Z pohledu firem je klíčové, zda jsou schopny být v dané zemi stejně ziskové, nebo ziskovější, než v jiných zemích. EBITDA marže na úrovni celé ekonomiky je tak velmi podobná ve valné většině evropských zemí. V České republice dosahuje EBITDA marže na úrovni celé ekonomiky 21,6 procenta, průměrná hodnota v EU je 21,7 procenta. Při současné úrovni mezd dokáží být firmy v české ekonomice průměrně ziskové.

 

Pokud by dále rostly mzdy rychleji než produktivita, tj. stoupaly by jednotkové mzdové náklady, klesla by ziskovost firem pod průměr, jinými slovy atraktivita České republiky pro stávající firmy i nové investory by klesla. Aby se tak nestalo, mohou mzdy v nejbližších letech růst v průměru o 4-5 procent.

 

Před volbami je pro politiky pokušením připojit se k odborům při volání po vyšších mzdách. Nic je to nestojí. Pokud si však skutečně přejí dlouhodobě udržitelné zvyšování životní úrovně, měli by se raději zamyslet nad tím, jak zrychlit hospodářský růst a jak pomoci postupně proměnit Českou republiku z montovny na modernější verzi ekonomiky. Dříve než to za ně udělá robotizace a digitalizace sama, ovšem s hlubšími sociálními problémy.

Pomáháme zrakově postiženým vyzrát nad technologiemi

ICT workshopy ve Středisku Teiresiás

ICT workshopy ve Středisku Teiresiás
Pomáháme zrakově postiženým vyzrát nad technologiemi

Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně pořádá ICT workshopy zaměřené na tematiku speciální výpočetní techniky pro uživatele s těžkým postižením zraku. A my jim finančně pomáháme s jejich realizací. Díky této podpoře může Středisko Teiresiás pokrýt veškeré náklady spojené s organizací a oba dva workshopy nabídnout zdarma.

 

První běh Agory se uskutečnil ve dnech 13. a 14. května 2017 ve Středisku Teiresiás v Brně a zaměřil se například na tato témata: Testování přístupnosti aplikací pro Android v praxi, Pokročilou práci s Linuxem z hlediska zrakově postiženého uživatele nebo na praktické věci, jako jsou záchrana života bez zraku či stahování knih a filmů. Další workshopy jsou naplánovány na víkend 4. a 5. listopadu 2017.

Soutěž technologických firem

Deloitte Technology Fast 50

Deloitte Technology Fast 50: Registrace zahájena

Spustili jsme další ročník žebříčku Technology Fast 50, který oceňuje padesátku nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. Přihlašovat se lze až do 31.7.2017. Podívejte se na přehled pravidel, zaregistrujte se: www.deloitte.cz.

Semináře a webcasty

Přehled chystaných akcí

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.