Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Přepravní kontrola Česka v datech
Nejdražší MHD nabízí Liberec, nejméně dopravu dotují v Ústí

Zajímá vás, kde v Česku jezdí vůbec nejstarší autobusy a tramvaje? Jak který dopravní podnik investuje do vozového parku, které město na svou hromadnou dopravu doplácí nejvyšší částky nebo kolik lidí přepraví ve špičkách dopravní podniky jednotlivých měst? Víte, kde musíte počítat s nejdražšími jízdenkami a jakou dobu musí obyvatelé jednotlivých měst a krajů strávit v práci, aby si koupili roční jízdenku na městskou dopravu? Pokud ne, pak nastupte do nejnovější analýzy Česka v datech a projeďte se velkým přehledem hromadné dopravy v našich krajských městech – čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Finanční ředitelé očekávají pozitivní ekonomický vývoj

Nejvyšší výdaj, který v roce 2017 ovlivní podnikání? Podle 95 % finanční ředitelů jednoznačně růst mezd. I proto chtějí redukovat náklady na výrobu, nikoliv na pracovní sílu. Co dalšího jsme v průzkumu mezi CFO ve střední Evropě zjistili?

 

Trendy v HR: Nastavení nové organizace řeší lídři víc, než nábor nových lidí

Provedli jsme celosvětově nejrozsáhlejší analýzu v oblasti lidského kapitálu. Průzkumu se zúčastnilo 10 000 byznys a HR lídrů ze 140 zemí včetně ČR. Naše nová studie: Globální trendy v oblasti lidského kapitálu 2017.

 

Analýza: Praha by měla investovat do dopravy

Vybrali jsme 25 nejčastěji zmiňovaných záměrů a zanalyzovali, do jaké míry jsou v souladu se Strategickým plánem, který hlavní město Praha schválilo na konci roku 2016. Do jakých projektů by hlavního město mělo investovat? Více ve studii Praha 2030: Investiční záměry.

Deloitte ČR posílila Senta Čermáková

Přivítali jsme na palubě jednu z nejzkušenějších českých manažerek – Sentu Čermákovou. Zaměří se na rozvoj strategických projektů firmy, akceleraci startupů a mentoring klíčových zaměstnanců. Zároveň bude dále napomáhat v upevňování pozice Deloitte v oblasti nových technologií a inovací. Více informací naleznete v tiskové zprávě.

Optimální struktura ekonomiky

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

 

Často se píše, že česká ekonomika neroste dostatečně rychle a že by bylo potřeba něco změnit, aby rostla rychleji. Jistě existují zastánci „nerůstu“, jenže bez růstu ekonomiky bychom stěží mohli financovat důchody, kurz koruny by dlouhodobě oslaboval, česká populace by postupně relativně chudla vůči zbytku světa, a docházelo by k dalším negativním jevům. Zároveň vláda v řadě případů zasahuje do struktury ekonomiky. Ať již existencí veřejného sektoru, který se s firmami přetahuje o pracovní síly, nebo poskytováním investičních pobídek. Navíc se objevují nápady na speciální sektorové daně. Jak je na tom struktura české ekonomiky? Jaké změny by jí prospěly?

 

Nabízí se podívat se na ekonomiku optikou teorie portfolia. Začněme mezinárodním srovnáním Sharpeho poměru. Jde o ukazatel, který je podílem průměrného výnosu a volatility výnosů. V našem případě jde o poměr průměrného růstu HDP a standardních odchylek změn HDP. Čím vyšší hodnota poměru, tím rychleji rostoucí a zároveň stabilnější ekonomika. Použijeme-li data za posledních 20 let, vychází z evropských zemí nejlépe Polsko, kde Sharpeho poměr pro HDP vychází 1,9. Česká republika je s hodnotou 0,8 zhruba uprostřed evropského pelotonu, a to není žádná sláva.

 

Jak by se měla změnit struktura ekonomiky, abychom zrychlili její růst,  zvýšili její  stabilitu nebo dosáhli obojího? Podíváme-li se na jednotlivá odvětví jako aktiva v portfoliu, potom nám standardní postup podle teorie portfolia při řešení úlohy s cílem maximalizace Sharpeho poměru říká, že by české ekonomice prospěl vyšší podíl služeb, zejména ICT sektoru, a nižší podíl průmyslu a veřejného sektoru.

 

Podle teorie portfolia není skutečnost, že Česká republika má nejvyšší podíl průmyslu na hrubé přidané hodnotě, tak úplně výhodou. Nicméně není potřeba zoufat, dnes se již často hranice mezi odvětvími stírají. Například IT firmy chtějí produkovat i auta a na druhé straně výrobky tradičních automobilek sice mají čtyři kola, ale jinak jsou plná výpočetní techniky.

Děláme věci, které mají vyznam
Když se židle zaplní, příběh ožije…

 

Jsou skromní. Neradi o tom mluví. A tak jsme to udělali za ně. Posadili jsme je na židli a vyslechli si jejich příběhy: 8 osobností z různého společenského spektra v 8 videích mluví o věcech, na nichž doopravdy záleží.

 

To je náš projekt „Děláme věci, které mají význam“, v němž jsme odkryli příběhy plné skromnosti, odhodlání, emocí, dobrých skutků i pokory k lidskému osudu. Zkrátka hodnoty, které se do dnešní uspěchané doby už moc nehodí. I tak se ale najdou lidé, pro něž je pomoc druhým stále na prvním místě, a to i přesto, že ji mnohdy nabízejí na úkor vlastního pohodlí.

 

A my za ně děkujeme.

 

Zjistěte i vy, na čem záleží.

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.