Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Země brownfieldů: V Česku je téměř 500 lokalit připravených pro investory

V Česku se podle odhadů Ministerstva průmyslu a obchodu z roku 2008 nachází přes jedenáct tisíc tzv. brownfieldů - nevyužívaných či neefektivně využívaných budov a pozemků, které čekají na svou revitalizaci. Nezřídka tato území tvoří součást naší historie, mnohdy jsou dokladem technického, architektonického nebo urbanistického pokroku let minulých. Na jedné straně vytvářejí pro investory příležitost nastartovat nové aktivity, na straně druhé často představují ekologickou zátěž, jejíž odstranění si vyžádá vysoké investice. Analytici Česka v datech se vydali objevit české brownfieldy. Připojte se k jejich výpravě a čtěte vice na www.ceskovdatech.cz.

Deloitte develop index: Ceny nových bytů na konci roku 2016 vzrostly meziročně o více než 19 %, počet volných bytů dále klesá

Průměrná nabídková cena nových volných bytů v listopadu a prosinci loňského roku vzrostla o 5,4 % na 85 320 Kč/m2, což představuje meziroční nárůst o 19,4 %. S rostoucí průměrnou cenou za metr čtvereční se o 506 tisíc zvýšila průměrná celková cena za byt, a to na 6 682 000 Kč. To jsou závěry nového Deloitte develop indexu, který porovnával údaje za listopad a prosinec 2016.

 

Proč investovat ve střední Evropě?

Porovnali jsme jednotlivé země a možnosti, jaké nabízí. Hlavní závěry? V rámci Evropské unie nabízí region střední Evropy relativně nízké náklady na pracovní sílu, příznivé daňové prostředí, dostupné daňové pobídky a aktuálně i stabilně rostoucí HDP ve většině ekonomických odvětví. Co se mění, to je situace na trhu práce. Stáhněte si celou studii.

 

Na odvod daní budeme pracovat 169 dní

Daňoví poplatníci v ČR budou letos pracovat na odvod daní 169 dní, tedy stejně jako loni. Podle společnosti Deloitte připadne den daňové svobody na 17. června 2017. Přibližně stejně jako Češi na tom budou i Nizozemci, Portugalci a Němci. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci v Belgii a Lucembursku, naopak nejméně v Bulharsku a Rumunsku. Na kdy připadá den daňové svobody?

 

SMART Stavebnictví - zima 2017

Jak se v loňském roce vyvíjel pražský realitní trh a jaké jsou ekonomické výhledy pro rok 2017? Co přinese novela stavebního zákona a čím je zajímavá budova CCTV Tower v Pekingu? Nechcete platit daně za vaše obchodní partnery? Zalistujte si v novém vydání časopisu SMART.

 

Představili jsme Principy správy a řízení společnosti

Jan Spáčil, vedoucí partner Deloitte Legal, inicioval překlad publikace OECD Principy správy a řízení společností u kulatého stolu o Corporate Governance. Institut členů správních orgánů (Czech Institute of Directors) pozval vedení významných společností na slavnostní uvedení dokumentu, který byl převzat, přeložen a adaptován do českého prostředí.

 

Slavnostní uvedení se konalo formou pracovní snídaně dne 5. ledna 2017 v hotelu Mandarin Oriental Prague za účasti ministr financí ČR pana Andreje Babiše, guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka a generálního ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra Koblice. Z auditoria diskutoval předseda představenstva KB Penzijní společnost Pavel Racocha a generální ředitel ČD Pavel Krtek. Společnost Deloitte je hlavním partnerem vydání významné publikace na českém trhu, která je základním dokumentem pro řádnou správu a řízení společností.

 

OECD Principy správy a řízení společností foto 1OECD Principy správy a řízení společností foto 4OECD Principy správy a řízení společností foto 5OECD Principy správy a řízení společností foto 12

Konec (polo)fixního kurzu koruny se blíží

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

 

Již více než tři roky žije česká ekonomika s téměř fixním kurzem koruny. Zdola jej hlídá ČNB svým závazkem nedovolit posílení pod hranici 27 korun za euro. Shora limituje pohyb kurzu dobrá výkonnost české ekonomiky. Vše nasvědčuje tomu, že v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku kurzový závazek ČNB skončí a kurz dostane zelenou k volnému pohybu.

 

Termín ukončení současného režimu měnové politiky je vymezen „tvrdým“ a měkkým“ závazkem. První říká, že kurzový závazek určitě neskončí dříve než po skončení prvního čtvrtletí, druhý konstatuje, že to bude nesjpíš před koncem druhého čtvrtletí. Říci, zda to bude spíše v dubnu, květnu nebo červnu, to je čistě spekulativní sázka. Oznámení o ukončení kurzového závazku může přijít kdykoli v termínu jednání bankovní rady i mimo něj.

 

Co se bude dít po skončení kurzového závazku? V prvních dnech a týdnech lze očekávat zvýšené kolísání kurzu koruny oběma směry v souvislosti s pohyby spekulativního kapitálu i reálných potřeb devizových konverzí v ekonomice. Dlouhodobě by měl ovšem kurz koruny nabrat směr k silnějším úrovním. A to ze dvou důvodů. Česká ekonomika se vrátila na dráhu konvergence k eurozóně. Tempo sbližování produktivity práce a HDP na osobu je ovšem znatelně pomalejší než v předkrizových letech. Druhým důvodem je vytvořený „kurzový polštář“, tj. podhodnocení reálného kurzu vůči rovnovážné hodnotě. Model, který používáme a který počítá s proměnnými, jako jsou produktivita práce a cenové hladiny v České republice a eurozóně, úrokový diferenciál a rizikové prémie, indikuje podhodnocení reálného kurzu koruny o 10 procent. Jinými slovy, pokud by se měl reálný kurz dostat na rovnovážnou úroveň pouze pohybem nominálního kurzu koruny, posílila by česká měna na 24,35 koruny za euro. Tak výrazný pohyb v krátké době ovšem ČNB nejspíše nepřipustí, spíše bude chtít vypouštění kurzového polštáře rozložit v čase.

 

Poslední roky české ekonomice přály. Nyní však přichází hned několik obtíží. Firmy se budou muset vyrovnat s posilujícím kurzem koruny. Nástroje finančního zajištění mohou tento problém rozložit v čase, nemohou ho ovšem eliminovat. Po několika letech klesajících jednotkových mzdových nákladů se vývoj tohoto klíčové parametru otočil a nyní bude naopak erodovat konkurenceschopnost. Do třetice přichází stoupající ceny komodit, které zvyšují výrobní náklady firem. Snad bude pro českou ekonomiku platit: „Per aspera ad astra“.

 

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.