Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Mladí kuřáci, staří žebráci? Kolik Češi vykouří cigaret a kolik je to stojí

Ve spotřebě cigaret nám patří čtvrtá pozice mezi zeměmi EU a jen těsně se podle oficiálních statistik nevejdeme do první desítky na světě. A to i přesto, že v posledních letech kouříme stále méně. Na jednu stranu cena cigaret roste, na druhou stranu jsou u nás stále jedny z nejlevnějších v celé Evropské unii. Jak se vlastně tvoří cena krabičky cigaret? Kolik toho průměrný Čech za rok vykouří? A kolik je u nás vůbec kuřáků? Pojďme na aktuální analýzu Česka v datech, než se nám všechna čísla stačí vykouřit z hlavy…. Čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Porovnali jsme platy a náklady zaměstnavatele v 19 zemích Evropy

A výsledek? Čistý příjem zaměstnanců s vyššími příjmy je v České republice při srovnání s ostatními evropskými zeměmi relativně vysoký, a to díky jednotné sazbě daně z příjmů. Náklady zaměstnavatele ale současně platí k nejvyšším ve střední Evropě – vyšší jsou jen ve Francii, Švédsku, Itálii, Belgii a Rakousku. Naopak nejnižší jsou v Dánsku a na Maltě. Překvapivě dobře si ČR vede v poměru čistého příjmu k celkovým nákladům, kde je na pátém místě před Švýcarskem, Maltou, Polskem a Lucemburskem. Stáhněte si kompletní Evropský platový průzkum.

 

FinTech: Český bankovní trh patří k nejinovativnějším ve střední Evropě

Investice bank, pojišťoven a dalších finančních institucí do moderních technologií a řešení stále rostou. Podle zprávy Deloitte FinTech, která mapuje IT řešení a technologie zaměřené na finanční sektor v devíti zemích střední Evropy včetně ČR, poroste tento trh každoročně o 55 %. Nejde o zanedbatelné číslo, velikost celého trhu se odhaduje na 2,2 miliardy eur, přičemž jen na ČR připadá 190 milionů. Efektivní začlenění technologií do produktové nabídky dokáže zvýšit ziskovat bank i dalších institucí.

Vnější rizika české ekonomiky v roce 2017

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

 

Poslední tři roky přinesly české ekonomice zotavení z recese, návrat k růstu a následně rekordně vysoké hodnoty zaměstnanosti. A to při zlepšení vnější i vnitřní rovnováhy ekonomiky. Běžný účet platební bilance se přehoupl z deficitu do přebytku a totéž se podařilo vládnímu sektoru. A to vše při stoupajícím napětí ve světě, které je reakcí na blízkovýchodní konflikty a jimi způsobenou imigrační vlnu do Evropy, vzestup populismu napříč Evropou a rostoucí ambice Ruska v globálním měřítku vytvářející třecí plochy na mnoha místech. Česká republika se nemůže tvářit, že se jí tato témata netýkají. Jako malá ekonomika, existenčně závislá na zahraničním obchodu, bude ovlivněna nejen obvyklým kolísáním ekonomik hlavních obchodních partnerů, ale i politickými faktory, které budou ovlivňovat hospodářskou politiku velkých zemí.

 

Globální ekonomika by si letos měla polepšit a růst o něco rychleji než loni. Eurozóna zůstane i letos hlavním obchodním partnerem českých firem. Malátný výkon eurozóny v posledních letech limituje možnosti exportu do této oblasti, nicméně alespoň dosud byla eurozóna politicky stabilní oblastí, na rozdíl od řady rozvíjejících se ekonomik. HDP eurozóny by se podle většiny prognóz měl letos pohybovat kolem 1,5 procenta, tedy podobně jako loni. Žádná dramatická změna se nečeká ani u okolních středoevropských zemí, které jsou také důležitými obchodními partnery. Polsko a Slovensko by si měly udržet růst HDP mírně nad třemi procenty, Maďarsko bude již tradičně zhruba o procentní bod pomalejší.

 

Tektonické změny v globální politice sice neovlivní českou ekonomiku v příštích měsících, dlouhodobé dopady však mohou být zásadní. Nejdříve nás čekají dozvuky loňských událostí, tj. inaugurace Donalda Trumpa americkým prezidentem a aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy, tj. zahájení Brexitu. S novým americkým prezidentem přichází otazníky nad obchodní politikou USA, z pohledu ostatních zemí tedy spíše hrozby než otazníky. Konkrétně pro Českou republiku bude důležité, jak to dopadne s Transatlantickým obchodním a investičním partnerstvím.

 

V kalendáři jsou letos volby v řadě evropských zemí, směřování evropské integrace ovlivní především parlamentní volby v Itálii a Německu a prezidentské volby ve Francii. Ve hře dnes není prohloubení evropské integrace, ale riziko dezintegrace a fragmentace Evropy. Vzhledem k nízkým hodnotám multiplikátorů domácí fiskální politiky a vysoké a stále rostoucí otevřenosti české ekonomiky, by se dalo říci, že volby v Německu a Francii mají na českou ekonomiku větší vliv než domácí parlamentní volby. Těžko si lze představit, že by obchodní vztahy v politicky a ekonomicky fragmentované Evropě, byly pro Českou republiku uspořádány výhodněji, než je současný volný trh zboží v rámci EU. A pokud by někdo potřeboval přesvědčit o významu tohoto faktoru, stačí se podívat na dopad vstupu do EU na český vývoz a HDP.

 

Rok 2017 může být zásadní pro další osud České republiky. Výsledky voleb v jiných zemích nebo cenu ropy neovlivníme. Riziko negativního vnějšího vývoje z pohledu České republiky ovšem zvyšuje tlak na naší vlastní disciplínu. Bylo by zbytečné vyrábět si navíc vlastní problémy.

SheXO Club - Squat id23

 

 

Pět interiérů pro pět moderních rodin, zařízené pěti českými architekty přesně podle jejich aktuální životní situace i zálib. Chtěli byste v takovém bytě žít? Prozatím se můžete do pěti takových podívat. Stejně jako dámy v rámci našeho 8. SheXO Clubu, které tentokrát zavítaly do Squatu id23 v Pařízské ulici, kde obdivovaly zajímavě řešené interiéry i designové prvky vybrané s citem tak, aby zapadly do konceptu každého bytu.

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.