Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Informační technologie patří mezi nejdynamičtější obory

Ve sledovaném období let 2002 až 2014 docházelo k postupnému nárůstu průměrné nominální hrubé mzdy. Zatímco v roce 2002 brali Češi podle údajů Českého statistického úřadu v mzdové sféře v průměru 15 380 Kč a v platové sféře 16 197 Kč, v roce 2014 už to bylo 25 742 korun, resp. 25 884 korun. Jeden z největších nárůstů mezd je možné zaznamenat v sektoru informačních technologií. Ty patří do skupiny oborů s druhou nejvyšší mzdou (po bankovnictví a pojišťovnictví) a dlouhodobě jsou z pohledu odměn také jedním z nejdynamičtěji rostoucích oborů. Podle údajů ČSÚ vzrostly ve sledovaném období mzdy v IT sektoru průměrně o 75 %, oproti tomu ve zmiňovaném bankovnictví a pojišťovnictví šlo pouze o 54% nárůst.

 

Čtěte více na www.ceskovdatech.cz.

Žebříček Social Progress Index: Z pohledu jednotlivých regionů v ČR vede v kvalitě života Praha

Podle aktuálního žebříčku s názvem Regionální index společenského rozvoje v EU (EU Regional Social Progress Index), který sleduje společenský a ekonomický rozvoj a úroveň životního prostředí i v jednotlivých regionech České republiky, je Praha na prvním místě. Z pohledu kvality života je naopak na poslední místě region Severozápad, kam patří Karlovarský a Ústecký kraj. Výsledky aktuálního indexu oznámila nezisková organizace Social Progress Imperative a společnost Deloitte.

 

Celou tiskovou zprávu naleznete zde.

 

Deloitte develop index: Volných bytů ke koupi v Praze stále ubývá, ceny mírně rostly i během léta

Průměrná nabídková cena nových volných bytů v červenci a srpnu v Praze mírně rostla, a to na 75 650 Kč/m2. Na konci srpna bylo v Praze k prodeji 4 715 volných bytů, což je o 2 134 méně než vloni. Nejdráže se byty stejně jako v předchozím období prodávaly na Praze 2 (139 200 Kč/m2), nejlevněji na Praze 9 (58 600 Kč/m2). Léto se obecně neslo ve znamení nižší aktivity na developerském trhu, přesto ceny v Praze meziročně vzrostly o 12 %. To jsou závěry aktuálního Deloitte develop indexu.

 

Více informací naleznete zde.

 

SMART Stavebnictví - podzim 2016

Nové vydání časopisu o stavebnictví, developmentu a investicích přináší kromě tradičního výsledkového servisu také dva zásadní trendy, které v poslední době hýbou rezidenčním trhem. Rychle a citelně ubývá nabídka nových volných bytů v důsledku čehož výrazně rostou ceny. A nejen nových bytů, ale i těch starých.

 

Více informací naleznete zde.

 

Středoevropským bankám se loni dařilo nejvíce od krize v roce 2009

Navzdory několika jednorázovým opatřením byl rok 2015 pro středoevropský bankovní sektor pravděpodobně tím nejlepším od světové finanční krize v roce 2009. Z pohledu celého sektoru šlo o rok, kdy se rozdíly mezi severní a jižní částí středoevropského regionu začaly zmenšovat a většina z padesáti nejvýznamnějších bank se vrátila k ziskovému provozu. Tyto poznatky vyplývají z nového Výhledu pro bankovní sektor společnosti Deloitte ve střední Evropě (CE Banking Outlook), který tomuto odvětví předpovídá celkově příznivou budoucnost napříč celým regionem.

 

Celá tisková zpráva zde.

Žebříček Technology Fast 50: Nejrychleji rostoucí technologickou firmou v ČR je DataSpring

Z českých zástupců regionální soutěže o nejrychleji rostoucí technologickou firmu (Deloitte Technology Fast 50) se nejlépe umístila společnost DataSpring, která poskytuje cloudové a IT služby. Druhé místo obsadil internetový obchod ZOOT a třetí příčku mezi českými zástupci patří společnosti MUSOFT.CZ, která se specializuje na analýzy, metodiky a programování rozsáhlých databázových informačních systémů pro paměťové instituce. Vyplývá to z nového žebříčku Deloitte Technology Fast 50, který sleduje 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě.

 

  • Průměrné tempo růstu firem zapojených do soutěže Technology Fast 50 ve střední Evropě se dostalo na současných 1057 % oproti 560 % v roce 2015;
  • Průměrné tempo růstu přesáhlo 1000 % naposledy v roce 2012 (tehdy byl růst 1026 %);
  • V soutěži jsou zastoupeny společnosti z 11 zemí střední a jihovýchodní Evropy, včetně 7 společností z České republiky;
  • 43 společností se soutěže zúčastnilo poprvé, mezi nimi jsou i ty, které se umístily na prvním, druhém a třetím místě, jedna společnost postoupila v žebříčku na vyšší příčku, 6 společností si pohoršilo;
  • Žebříček ovládly společnosti zabývající se IT a digitálními řešeními (41 společností), následovali společnosti z odvětví média a telekomunikace (6 zástupců), zbývající 3 firmy se zaměřují na technologie a energetiku.

 

Do letošního žebříčku Technology Fast 50 se zapojily společnosti z 11 zemí: z Polska (17), z České republiky (7), z Chorvatska (6), ze Slovenska (5), z Maďarska a z Rumunska (4 společnosti z každé země), Litvy (3), Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Srbska a Slovinska (1 společnost z každé země).  

 

Celá tisková zpráva je dostupná zde.

Kurz koruny: Cesta z objetí centrální banky

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

 

Zdá se, že okamžik ukončení devizových intervencí ČNB se zvolna blíží. Podle dosavadních slov z centrální banky by k tomu mělo dojít v druhé polovině příštího roku. V souvislosti s tím stoupá nervozita lidí i firem. Co bude dál s kurzem koruny? Nedojde k dramatickému posílení? Jaký je rovnovážný kurz koruny, tj. jaký by dnes mohl být, kdyby před třemi lety ČNB nezačala intervenovat? Nebude se ČNB snažit všechny zaskočit a ukončit intervence dříve než uvádí?

 

Kurzový závazek ČNB představuje slib, že kurz koruny neposílí pod hranici 27 korun za euro. Není ovšem žádného důvodu, aby byl slabší, než je tato úroveň. Ekonomice se daří, HDP a produktivita roste v České republice rychleji než v eurozóně. Spolu s tím by měla stoupat také relativní cenová hladina (tj. posilovat reálný kurz) v české ekonomice ve srovnání s eurozónou. Inflace zůstává mizivá, posilovat by tedy měl nominální kurz koruny. Právě tato očekávání stojí za tlakem na trhu s korunou, který lze pozorovat v posledních dvou měsících. Ze spodu hlídá kurz ČNB, z vrchu příznivý vývoj ekonomiky a výsledkem je téměř fixní kurz koruny. Za poslední rok se kurz drží ve velmi úzkém pásmu 27,0 - 27,1 koruny za euro.

 

Podmínkou k ukončení této politiky je návrat inflace k cílovým dvěma procentům. Prognózy ČNB to opakovaně ukazovaly už několikrát, protože se však nenaplnily, trvání kurzového závazku se prodlužovalo. I nyní jsou rizika vývoje inflace spíše na dolním konci, a tedy i riziko dalšího odložení okamžiku „exitu“. K tomu by také mohlo vést další uvolnění měnové politiky ze strany Evropské centrální banky. ČNB si nemůže dovolit zpřísnit měnové podmínky (prostřednictvím posílení kurzu), když by ECB šla opačným směrem. Tlak na posilování kurzu koruny by dále zesílil.

 

Zároveň by ovšem bylo vhodné s intervencemi skončit co nejdříve, neboť kurz koruny je nyní patrně podhodnocený a odchylka od rovnováhy se s trváním kurzového závazku dále prohlubuje. Na dosažení inflačního cíle by ČNB zas tolik lpět nemusela, neboť nyní jsou za nízkou inflací zcela jiné důvody, než před třemi lety. Tehdy to byla slabá domácí poptávka, nyní jsou to ceny komodit ve světě.

 

Jaký je tedy nyní nejpravděpodobnější scénář? Ukončení kurzového závazku s explicitním cílem (dnem) 27 korun za euro v druhé polovině příštího roku a postupné posilování kurzu koruny, řádově nižší jednotky procent, za vydatné asistence ČNB, která se bude snažit tlumit nadměrné kolísání a příliš rychlé posilování. Objem intervencí a kumulace devizových rezerv může být ještě výraznější než  nyní, ale vlastní bilance není pro ČNB žádnou překážkou. Ukončení kurzového závazku tedy nemusí znamenat konec intervencí.

 

Česká ekonomika je nyní ve velmi dobé situaci. Roste mírným tempem, které jí zajišťuje konvergenci k Německu a dalším západoevropským zemím. Parametry vnitřní i vnější makroekonomické stability, stejně jako stability finančního sektoru, jsou nyní na bezpečných hodnotách. Ukončení kurzového závazku je nyní patrně největší potenciální riziko dalšího vývoje.

Zapojte se do hlasování o nejlepší rodinnou firmu roku

Široká veřejnost může podpořit svou oblíbenou rodinnou firmu v soutěži Equa bank Rodinná firma roku, kterou pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Hlasovat lze až do půlnoci 31. října letošního roku. Kromě možnosti spolupodílet se na rozhodování o udělení Ceny veřejnosti má každý hlasující šanci vyhrát luxusní hodinky tradiční české značky PRIM.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen proběhne 15. listopadu, v Den podnikatelů České republiky. Generálním partnerem soutěže je Equa bank a partnery jsou LeasePlan GO, Deloitte a Amway.

 

Více podrobností o hlasování naleznete zde.

7. Deloitte SheXo – Divadlo na Vinohradech

 

7. Setkání dámského klubu Deloitte SheXO se konalo v Divadle na Vinohradech

 

 

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.