Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Česko v datech – Pivovary a minipivovary

Stará láska nerezaví, rezavou barvu má totiž odjakživa. Pivo, které je pro Čechy tím samým, čím kouzelný elixír pro Asterixe a Obelixe, se těší stále větší oblibě. Poprvé v historii jej bylo uvařeno přes dvacet milionů hektolitrů (4 miliardy piv) a výrazně vzrostl i export do celého světa. Dařilo se také minipivovarům, které potvrdily, že nejsou pouze sezónní módou. Už se vám sbíhají sliny? Tak si zaběhněte do lednice, ponořte svá ústa do tekutého chleba a zrak zase do dalšího dílu projektu Česko v datech. 

 

Více zde.

Nová studie o trendech v právních službách

Trh právních služeb prochází v současné době významnou přeměnou. Důvodem jsou především narůstající rizika v mnoha oblastech, složité regulatorní prostředí a také přetrvávající tlaky na snižování nákladů. Poptávka po právních službách sice celkově stoupá, firmy ale žádají nový typ poradenství, který jim kromě právního servisu nabídne širokou škálu dalších služeb. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu „Budoucí trendy v právních službách“, který pro společnost Deloitte zpracovala agentura RSG Consulting.

 

Hlavní závěry studie:

 

  • Více než polovina respondentů už změnila dodavatele právních služeb, nebo to má v nejbližší době v plánu. Tradiční advokátní kanceláře přestávají naplňovat současné potřeby svých klientů.

  • Poptávka po právních službách sice celosvětově roste, zvyšují se ale také výdaje na tyto služby.

  • Dodržování regulatorních povinností přitom spolu s nutností dělat stále více s menšími prostředky patří mezi největší problémy, s nimiž se v dnešní době interní právní oddělení potýkají.

  • Klienti od právní firmy očekávají, že bude rozumět nejen právu, ale také oboru, v němž působí.

  • Klíčová je nabídka strategické poradenství v neprávních oblastech, tvorba transparentnější cenotvorby a intenzivnější využívání moderních technologií.

 

Deloitte real index

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech vzrostly za první čtvrtletí 2016 o 1,4 % na 42 400 Kč/m2. Nejdražší byla tradičně Praha (57 700 Kč/m2), nejlevnější Ústecký kraj (10 400 Kč/m2). Celkem se v developerských projektech, cihlových i panelových domech prodalo více než 5 400 bytů za 15,4 miliardy Kč. Údaje jsou založeny na datech portálu Cenovamapa.org, který zpracovává informace o skutečných prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

 

Více informací neleznete zde.

 

Průzkum na téma výzkum a vývoj ve střední Evropě

Společnost Deloitte provedla již 4. středoevropský průzkum v oblasti výzkumu a vývoje s cílem získat souhrnné výsledky, týkající se přístupu soukromého sektoru k investování do výzkumu a vývoje, odhadu budoucích trendů v této oblasti a identifikace hlavních překážek při

uplatňování daňového odpočtu a při čerpání dotací na výzkum a vývoj. Závěry středoevropské studie naleznete zde.

 

V průběhu léta plánujeme zpracovat lokální verzi, kterou rozšíříme o podrobnější komentáře za Českou republiku.

 

Průzkum mezi rodinnými firmami

Nová generace v rodinných firmách je dravější. Chce změnit obchodní strategii a inovovat. Více než polovina (56 %) příslušníků nové generace chce změnit obchodní strategii, jakmile se dostane do vedení rodinných firem. Za klíčové považuje růst firmy, inovace a větší míru kontroly rizikových faktorů. Přestože v porovnání s předchozí generací chce zvolit i odlišný styl řízení, prioritou zůstává zachování rodinného charakteru podniku a uchování tradičních hodnot. Navzdory tomu ale 40 % z následovníků nevylučuje zapojení externích investorů. To jsou závěry průzkumu společnosti Deloitte, který mezi 92 firmami z Evropy včetně ČR, Blízkého východu a Afriky zkoumal pohled nové generace na rodinný byznys.

 

Závěry celé studie jsou k dispozici zde.

Téměř dvě třetiny podnikatelů zvolily Zákonem roku 2015 Registr smluv

Téměř dvě třetiny (61 %) podnikatelů, firem a odborné veřejnosti rozhodly na základě hlasování o tom, že v anketě Zákon roku 2015 o nejlepší legislativní počin v loňském roce zvítězila transparentnost nakládání s veřejnými prostředky (Registr smluv).

 

S výrazným náskokem tak předstihl novelu zákona o účetnictví, kterou zvolilo 15 % podnikatelů, či novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, pro niž hlasovalo 12 % podnikatelů.  To jsou závěry sedmého ročníku ankety Zákon roku, který pořádala advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal ve spolupráci s partnery. Letošního hlasování se zúčastnilo 273 zástupců z podnikatelského prostředí.

 

Cílem ankety je přispět k diskuzi mezi českými podnikateli, politiky a odbornou veřejností o kvalitě právních předpisů. V loňském roce zvítězila novela zákona o zaměstnanosti a živnostenského zákona, která pro podnikatele zavedla měně administrativy a snížila minimální výši pokuty.

 

Výsledky ankety naleznete zde.

Deloitte spustil nový ročník soutěže o nejrychleji rostoucí technologickou firmu ve střední Evropě

Společnost Deloitte vyhlásila již 17. rokem po sobě soutěž o nejrychleji rostoucí technologickou firmu ve střední a jihovýchodní Evropě. Stejně jako v minulosti se malé a středně velké firmy z technologického sektoru mohou hlásit do tří kategorií – hlavní žebříček Technology Fast 50, Vycházející hvězdy a Velká pětka.

 

Novinkou oproti loňským ročníkům je skutečnost, že v hlavní kategorii Technology Fast 50 je nutná historie firmy jen poslední čtyři roky (dříve pět let). Registrace potrvá do 14. srpna 2016, vyhlášení výsledků proběhne na podzim.

 

Informace o projektu Deloitte Technology Fast 50, včetně výsledků loňských ročníků, a podmínkách soutěže jsou k dispozici na www.deloitte.com/fast50ce.

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.