Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Generace Y a jejich zaměstnavatelé: Naučí se spolu vycházet?

Výsledky pátého průzkumu společnosti Deloitte mezi internetovou generací (The Deloitte Millennial Survey 2016) odhalily, že společnosti si musí zvyknout na to, že o loajalitu svých zaměstnanců z řad internetové generace je třeba pečovat, jinak hrozí odchod velké části pracovní síly. Celkem 44 % respondentů uvedlo, že během nadcházejících dvou let chce opustit své stávající zaměstnání, pokud bude mít tuto možnost. Průzkumu, který proběhl na podzim loňského roku, se zúčastnilo téměř 7 700 respondentů z řad generace Y z 29 zemí světa.

Závěry celého průzkumu The Deloitte Millennial Survey 2016 jsou k dispozici zde.

Řecké návraty

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

 

Zhruba před rokem jsme na tomto místě psali o Řecku. Ačkoli již bylo navrženo a realizováno několik záchranných finančních programů, není situace stále vyřešena, a proto se i letos tomuto tématu budou věnovat finanční trhy, ekonomická média, a samozřejmě také přímo zainteresované strany.

 

Řecký parlament v průběhu května schválil balík opatření, který by měl hospodaření vlády zlepšit o 5,4 miliardy euro. Tím by měly být splněny podmínky věřitelů země k uvolnění 11 miliard euro coby poslední části z celkového objemu záchranného programu ve výši 86 miliard euro. Řecká vláda tyto prostředky nezbytně potřebuje. Bez nich by totiž nejspíše nebyla schopna splatit jistinu dluhopisu za 3,5 miliardy euro, který je splatný letos v létě a který má na svém účtu Evropská centrální banka.

 

To sice na určitou dobu zajistí dostatek hotovosti, neřeší se tím ovšem dlouhodobá stabilita veřejných financí. I když budeme předpokládat dlouhodobé udržení rozpočtové odpovědnosti, v podobě primárního rozpočtového přebytku 1,5 procenta HDP, nebude to stačit k tomu, aby se dluh snižoval. Naopak z letošních 184 procent HDP by se dluh zvýšil na 220 procent HDP v roce 2050 a dál by rychle narůstal. V roce 2060 by již činil téměř 300 procent HDP. To je samozřejmě daleko za hranicí trpělivosti jakéhokoli věřitele.)

 

Zbývá jediná možnost, část řeckého dluhu odepsat. Nemusí jít o přímé odepsání dluhu, ale o snížení břemene při splácení dluhu. To lze provést různými způsoby. Mezinárodní měnový fond navrhuje kombinaci několika opatření. Jedním z nich je odložení úroků i splácení jistiny až za rok 2040. Dále je v nabídce posunutí splatnosti záchranných půjček od ostatních evropských zemí a záchranných fondů do roku 2080. Třetí součástí je zafixování úroků, které Řecko platí ze svých dluhů maximálně na 1,5 procenta. Restrukturalizace dluhu zahrnující všechna uvedená opatření by měla vést ke snížení veřejného dluhu v roce 2060 na 106 procent HDP. Ani to ovšem nemusí být dostatečně nízká úroveň.

 

Zároveň je nutné si uvědomit, že všechny uvedené cesty znamenají snížení současné hodnoty řeckého dluhu, a tedy i hodnoty úvěrů a dluhopisů v držení věřitelů, a těmi největšími věřiteli jsou ECB, evropské záchranné fondy (ESM, EFSF), MMF a země eurozóny.

Startuje nový ročník soutěže Rodinná firma roku

Rodinnému podnikání se v ČR daří. Dvě třetiny majitelů rodinných firem se ale hodlá v následujících pěti letech zaměřit na předání podniku někomu z rodiny. Jedna třetina rodinných firem je přitom již ve fázi předávání. Firmy si zároveň uvědomují, že celý proces předání firmy není krátkodobý proces – téměř polovina vlastníků počítá s tím, že tento proces zabere více než dva roky. To je výběr několika závěrů z průzkumu mezi rodinnými firmami, který zahajuje již 5. ročník soutěže Equa bank Rodinná firma roku.

 

Cílem soutěže je ocenit, podpořit a motivovat firmy v rodinném podnikání. Od roku 2012 je každý rok organizována Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) za spolupráce generálního partnera Equa bank a za podpory partnerů ocenění společností LeasePlan GO, Deloitte Advisory, s.r.o. a letos nově i Amway.

 

Více o projektu na http://www.rodinnafirmaroku.cz/

 

Semináře a webcasty pořádané společností Deloitte ZDE.

Webcast
Pravidelná diskuze nad aktuálními tématy

 

Daně a právo v naší každodenní praxi

 

Mluvíme o tom pořád. A rádi. Pojďte o tom mluvit s námi. Každé poslední úterý v měsíci na on-line semináři. Probereme vždy hlavní aktuální témata daného měsíce, přidáme ještě rady, tipy, poznatky z praxe či nové trendy. Z domova i ze zahraničí.

 

Témata

  • Kontrolní hlášení – zkušenosti, postřehy
  • Jak kolotočové podvody na DPH ovlivňují běžné plátce
  • Aktuální situace v oblasti převodních cen
  • Strukturování transakcí a stávající praxe daňových kontrol

 

Přednášející

Roman Ženatý – Director
Jiří Teichmann – Senior Manager
Tomáš Brandejs – Senior Consultant

 

Registrovat na akci

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.