Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Téměř dvě třetiny firem spoléhají ohledně kontrolního hlášení na dodavatele účetního systému

Téměř dvě třetiny (64 %) oslovených firem v ČR spoléhají na to, že ohledně kontrolního hlášení jim při komunikaci s finančním úřadem pomůže stávající dodavatel účetního systému. Méně než pětina (17 %) firem vyvíjí vlastní software a pouze 13 % společností plánuje koupi programu, který vyplňování kontrolního hlášení usnadní. Zadávat data prostřednictvím portálu finanční správy plánuje využívat pouze 7 % společností. Vyplývá to z průzkumu Deloitte, na který odpovídalo 244 oslovených podnikatelů a firem v průběhu listopadu 2015.

 

Více o kontrolním hlášení a možnostech přípravy na jeho zavedení lze nalézt na: www.kontrolni-hlaseni-snadno.cz nebo na www.taxcube.cz.

Deloitte taxCubeTM - nástroj na sestavení a podání DPH

Nástroj taxCubeTM Vám umožní snadno připravit a podat kontrolní hlášení k DPH. Jeho nasazení je možné bez ohledu na to, jaký účetní systém používáte. taxCubeTM Vám jednou provždy vyřeší oblast DPH ve Vaší firmě.

 

 

Úspěšný projekt: Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou

Muzeum nové generace je jedinečný projekt majitele a spoluinvestora Dr. Konstantina Kinského, který vznikl ve Žďáře nad Sázavou. Návštěvníkům nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku.

 

Při získávání dotací i u takto netradičního projektu pomohl tým odborníků z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal. Naši právníci poskytli komplexní poradenské služby od zajištění dokumentací ke stavebním pracím až po uzavření smlouvy na umělecké projekty s ohledem na specifika plynoucí z financování z veřejných zdrojů.

 

 

Pokles cen komodit a česká ekonomika

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

Letošní rok přinesl výrazné zrychlení růstu HDP. Nemalou měrou k tomu přispěly mimořádné faktory: dočerpávání prostředků z fondů EU, vliv změn sazeb spotřebních daní na tabák a dramatický pokles cen komodit na světových trzích. Podívejme se detailněji na poslední faktor.

 

Přestože světová ekonomika letos roste zhruba stejným tempem jako loni (3,4 procenta), poměry se změnily. Zatímco Růst v USA a eurozóně mírně zrychlil, Čína zpomalila, Rusko a Brazílie se propadly do recese. Rozdíl je v tom, že vyspělé ekonomiky jsou obvykle méně náročně na suroviny, neboť podíl služeb na HDP převažuje. Zpomalení růstu či recese rozvíjejících se ekonomik představuje hlavní faktor za propadem cen komodit.

 

Pro ilustraci rozměru dramatu na komoditních trzích: za posledních 12 měsíců klesly ceny ropy (Brent) o 43 procent, zemního plynu v Evropě o 42 procent, černého uhlí o 19 procent, železné rudy o 37 procent, hliníku a mědi o 29 procent, niklu o 42 procent, zinku o 30 procent.

 

V České republice se toho kromě uhlí příliš netěží a ekonomika je tak silně závislá na dovozech surovin a materiálů. Loni dosáhla hodnota dovozu nerostných surovin 350 miliard korun. Proto je důležitý pohyb cen v této oblasti. Dovozní ceny surovin bez paliv byly letos v září o 7,3 procent nižší než před rokem, dovozní ceny nerostných paliv klesly o 27,9 procent, dovozní ceny chemikálií o 4,5 procenta. Díky tomu jsme na dovozech těchto komodit ušetřili v prvních třech čtvrtletích letošního roku 59 miliard korun, tj. 2,0 procenta HDP. Vzhledem k vysoké dovozní náročnosti výdajů firem, domácností i vlády (import penetration ratio činí 83%), je zřejmé, že většina této úspory se přelila do dovozů jiného zboží, a skutečný dopad na HDP je tak nižší, zhruba 0,3 procenta HDP.

Deloitte den pro charitu

Každý rok před Vánocemi pořádáme v prostorách budovy Nile house charitativní prodej, jehož výtěžek je věnován vybrané neziskové organizaci. Do prodeje vánočního cukroví z dílny sester z Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského se 2. prosince zapojili také naši partneři, včetně vedoucího partnera společnosti Deloitte Josefa Kotrby. Během tří hodin bylo vše beznadějně vyprodáno. Získané peníze budou věnovány na pořízení zdravotnického zařízení této nemocnice.spital.

 

Deloitte den pro charitu

 

Deloitte den pro charitu

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.