Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Připravenost firem na kontrolní hlášení

Na zavedení povinnosti v kontrolním hlášení vykazovat jednotlivé transakce záznamní evidence k DPH je v současnosti připravena pouze pětina (22 %) velkých firem v ČR. Dvě třetiny (66 %) firem se zároveň shodla, že zavedení kontrolního hlášení bude představovat nárůst administrativy a časovou náročnost. Přípravě na zavedení elektronického výkazu, který budou muset od nového roku plnit všichni plátci DPH, se v blízké době chystá věnovat 45 % firem. Zbývající třetina (33 %) dotázaných respondentů uvedla, že zatím se problematikou kontrolního hlášení vůbec nezabývala. Vyplývá to z průzkumu mezi zástupci firem, který na konci srpna 2015 provedla společnost Deloitte.

 

Více o kontrolním hlášení a možnostech přípravy na jeho zavedení lze nalézt na: www.kontrolni-hlaseni-snadno.cz.

 

 

Žebříček CE TOP 500

Stejný počet českých firem jako před rokem (celkem 79) se umístilo mezi pěti stovkami firem seřazených podle nejvyšších tržeb v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Nejlepším českým zástupcem se stal pátým rokem v řadě výrobce automobilů Škoda Auto (v celkovém žebříčku obsadil 3. místo), za ním se umístil elektrárenský podnik ČEZ (celkově 8. místo) a skupina Agrofert (celkově obsadila 12. místo). Do první dvacítky firem s nejvyššími tržbami se vešla ještě elektrárenská a plynárenská společnost RWE Supply & Trading CZ (celkově 15. pozice). Vyplývá to z aktuálních výsledků žebříčku CE TOP 500, který podeváté zveřejnila společnost Deloitte.

 

Podrobné tabulky, komentáře a další informace o žebříčku Deloitte CE TOP 500 jsou k dispozici na adrese www.deloitte.com/cetop500.

 

Deloitte cyklovýlet aneb stále spolu v jednom kole

 

Celkem 55 kilometrovou trasu jsme připravili pro naše klienty, kteří s námi absolvovali již tradiční „daňový” cyklovýlet. Své síly vyrazilo na trať poměřit 50 sportovních nadšenců. Během cesty otestovali nejen svoji fyzickou zdatnost, ale plnili také různé úkoly. Podívejte se na krátký sestřih a nadšení z cesty i cílové rovinky. Sportu zdar a cyklistice zvlášť.

 

 

 

Kam zmizel český finanční trh

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

V září si svět připomněl sedmé výročí od pádu Lehman Brothers, události, která odstartovala globální finanční krizi. Během ní se svět změnil. I když recese pominula a výkon ekonomik již převyšuje úrovně dosahované před krizí, v některých oblastech jsou změny trvalé, spíše než o cyklické zakolísání, jde v těchto případech o strukturální posun. Jedním příkladem je český finanční trh. Jak se během posledních let změnil? Srovnání umožňují data ČNB o průměrné aktivitě na peněžní a devizovém trhu a informace o objemech obchodů na pražské burze.

 

Peněžní trh

V dubnu 2008, kdy sice probublávaly informace, že finanční svět není zcela v pořádku (v březnu 2008 musely být zachraňována banka Bear Stearns), nicméně na českém finanční trhu byl stále ještě relativní klid, před bouří, která přišla téhož roku v září. Celkový denní průměrný objem všech transakcí na českém peněžním trhu tehdy dosáhl 107 miliard korun. Zhruba tři čtvrtiny transakcí tvořily depozitní operace mezi bankami, čtvrtina byly termínové FRA obchody (forward rate agreement). Trh s úrokovými swapy byl tehdy relativně malý.

 

O sedm let později, v dubnu 2015, činí celkový objem transakcí na peněžním trhu 52miliard korun, tj. o 51 procent méně. Objem depozitních operací klesl o 42 procent. Trh s FRA kontrakty přestal existovat. Relativně malý trh se swapy se ještě zmenšil.

 

Devizový trh

Obchodování na devizovém trhu stihl podobný osud. Zatímco v dubnu 2008 dosáhl průměrný denní obrat v obchodování s měnami 9,0 miliard amerických dolarů, o sedm později to bylo pouze 3,6 miliardy dolarů, tj. o 60 procent méně. Objem spotových operací klesl o 58 procent, objem forwardových operací a FX swapů spadnul o 60 procent. S opcemi se prakticky přestalo obchodovat.

 

Z pohledu měnových párů klesly nejvýrazněji obchody mezi českými korunami a americkými dolary, objem obchodů se snížil o 73 procent. Obchody mezi korunou a eurem klesly o 46 procent.

 

V případě devizového trhu situaci výrazně ovlivnila centrální banka vyhlášením kurzového závazku držet kurz nad úrovní 27 korun za euro, čímž do značné míry na určitou dobu elimininovala potřebu kurzového zajištění i prostor pro spekulativní obchody. Nicméně v okamžiku, kdy byly zažehnuty spekulace na termín a způsob ukončení kurzového závazku se naopak aktivita na devizovém trhu výrazně zvýšila.

 

Akcie

Nejhůře dopadla pražská burza. V roce 2007 se denně v průměru zobchodovaly akcie za 4 miliardy korun. Letos je to pouze 701 milionů denně, tj. o 83 procent méně. V relaci k HDP dosáhl v roce 2007 objem obchodů s akciemi 26 procent. Loni to bylo 3,6 procent.

 

Kvůli nízké likviditě ukončili či výrazně omezili na pražské burze svou činnost dvě nadnárodní banky, ING a Unicredit.

 

Pražská burza se zmenšila také co do velikosti. V roce 2007 dosahovala tržní kapitalizace všech firem obchodovaných burze 41 procent HDP. Aktuálně je to pouze 14 procent HDP. Například v sousedním Polsku dosahuje tržní kapitalizace akciového trhu 33 procent. Nemluvě o vyspělých ekonomikách s rozvinutými finančními trhy, kde bývá ještě mnohem vyšší.

Česká ekonomika vždy spoléhala na finanční zprostředkování především přes bankovní sektor a finanční trhy byly tak trochu Popelkou. Během krize a v letech po ní význam finančních trhů v České republice dále klesl. Zatímco ve světě se vede diskuze o tom, že nadměrná velikost finančních trhů může růstu ekonomiky spíše škodit než přispívat, v České republice se ničeho takového obávat nemusíme. Naopak nerozvinutost finančního trhu je spíše faktorem limitujícím vývoj ekonomiky.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.