Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Průzkum CSR mezi vedoucími pracovníky ve střední Evropě pro rok 2015

Rádi bychom Vás pozvali k účasti v našem průzkumu CSR Managers Survey, který si klade za cíl zhodnotit současný stav vývoje společenské odpovědnosti firem a udržitelného podnikání nejen v České republice, ale také v ostatních zemích střední Evropy, v nichž společnost Deloitte působí. Jedná se o první průzkum svého druhu, který v tomto regionu proběhne.

 

Vaše cenné zkušenosti a praxe v oblasti společenské odpovědnosti a udržitelného podnikání ve významné míře přispějí ke kvalitě a konečným výsledkům našeho výzkumu.

 

Průzkum, jenž vychází z dotazníku obsahujícího 15 otázek, bude probíhat do konce srpna 2015 v následujících 17 zemích střední Evropy: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Makedonie, Černá Hora, Polsko, Srbsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

 

Výsledky budou představeny v komplexní zprávě 20. října 2015. V případě dalších dotazů neváhejte kontaktovat Kateřinu Marešovou na adrese kmaresova@deloittece.com nebo na telefonním čísle +420 733 611 624.

 

Odkaz na průzkum: https://dexsurvey.deloitte.com/anondirect.asp?XID=71264

 

 

Deloitte je odborným garantem CFO kongresu

Zveme Vás na 4. ročník výročního setkání pro finanční ředitele nazvaného CFO kongres, který se uskuteční dne 10.9. 2015 v hotelu Clarion Congress Hotel Prague. Více informací včetně registrace naleznete zde: www.cfocongress.cz

 

Deloitte SheXO Club

 

Čtvrté setkání klubu SheXo se konalo v jedinečných prostorách Muchovy vily. Následovala také prohlídka vily, kterou vedl vnuk Alfonse Muchy, John Mucha.

 

 

 

Čína a akciový trh

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

Ve stínu řeckého ekonomického dramatu zůstaly další události v globální ekonomice, tedy alespoň z evropského úhlu pohledu. Jednou z nich je prudký vzestup a následný pád čínského akciového trhu. Vývoj událostí potvrzuje, že akciové trhy byly, jsou a budou náchylné k přestřelování, vytváření bublin a následné korekce. Jak si stojí čínský trh nyní? Je korekce u konce nebo jsou ceny akcií čínských společností stále příliš vysoko?

 

Raketový vzestup čínského akciového trhu začal loni v létě. Na začátku července se Shanghai Composite index pohyboval kolem hodnoty 2050. Letos v červnu vyšplhal až na 5178 bodů, tj. o více než 150 procent. K růstu ceny akcií čínských společností přispěl především hlad domácích investorů. Často s pomoci nákupů na tzv. margin, tj. s vypůjčenými prostředky. Objem těchto úvěrů dosáhl 12 procent hodnoty celého čínského akciového trhu, což je s přehledem nejvyšší hodnota v historii akciových trhů po celém světě. Cesta vzhůru byla strmá, následný propad ještě strmější. Během necelého měsíce index burzy v Šanghaji propadl o třetinu na 3500 bodů. Propad pomohla zastavit až intervence státem vlastněných či ovládaných investičních fondů, makléřských společností a dalších finančních institucí (tzv. National team) a snížení úrokových sazeb centrální bankou.

 

Klíčovou otázkou je, jaká by měla být cena čínských akcií s ohledem na finanční výsledky tamních firem, resp. kondici čínské ekonomiky. Pokud bychom se dívali na celý čínský trh jako jedinou firmu a použili tradiční diskontní valuační modely, vychází současná „férová“ hodnota Shaghai Composite indexu zhruba 3000 bodů. Zatímco loni v létě byly čínské akcie v průměru o 30 procent podhodnocené, na vrcholu svého tažení letos v červnu byly naopak o 75 procent nadhodnocené. Pokles v posledních týdnech sice nadhodnocení sice snížil, stále však dosahuje 20-30 procent.

 

Podobnou evidenci nabízí cyklicky očištěný poměr hodnoty čínského akciového indexu a firemních zisků (tento ukazatel zpopularizoval laureát Nobely ceny Robert J. Shiller, profesor Yale University). Obvykle se hodnota tohoto ukazatele pohybuje v intervalu 15-20. Loni, před tím než se začala nafukovat čínská akciová bublina, dosahoval hodnoty 13. Letos ve druhém čtvrtletí vystoupal na 25, tedy výrazně nad „normální“ hodnoty.

 

Doporučení pro Čínu bývají dokončit reformy svého kapitálového trhu, otevřít se více zahraničním investorům, zlepšit proces primárního úpisu akcií, stanovit pravidla pro nákupy akcií na dluh (margin), atd. To vše je jistě potřeba. Henry Paulson, bývalý ministr financí USA, v textu pro Financial Times píše, že se žádná země nestala vyspělou bez fungujícího kapitálového trhu (na výjimku z tohoto pravidla se snaží aspirovat Česká republika). Dokončení všech uvedených reforem ovšem neuchrání čínský trh od iracionality a výrazného kolísání. Vyspělost a sofistikace neuchránila ani nejrozvinutější americký trh od dotcomové bubliny nebo současného nadhodnocení amerických akcií. Ostatně cyklicky očištěný poměr ceny akcií a firemních zisků je dnes v USA vzdálen od dlouhodobého průměru dokonce více než v případě čínského trhu.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.