Nejnovější články naleznete na dreport.cz

Finanční ředitelé jsou stále více zapojeni do řízení odpovědnosti a udržitelnosti své firmy

Finanční ředitelé jsou stále více zapojováni do strategie odpovědnosti a udržitelnosti podnikání svých firem. Zatímco v roce 2012 bylo takto vytrvale nebo častěji zapojeno 65 % finančních ředitelů, v loňském roce tento podíl vzrostl na 83 %. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti Deloitte, který proběhl mezi 250 finančními řediteli v 15 zemích světa. Hlavní závěry průzkumu jsou dostupné zde.

 

Customer Experience Management Conference

Deloitte a Salesforce.com uspořádaly v červnu konferenci zaměřenou na efektivní vztahy se zákazníky a pozitivní zákaznickou zkušenost, které lze dosáhnout pomocí perfektní informovanosti a využitím moderních technologií.

 

Ekonomické vyhlídky: Příznivé zprávy ze současnosti, obavy z budoucnosti

Zatímco aktuální informace o vývoji české ekonomiky nabízí velmi příznivý obraz, ze zahraničí přichází signály možné ochlazení ekonomického oživení. Největší riziko aktuálně představují dopady vzájemných ekonomických sankcí mezi Evropskou unií a USA na jedné straně a Ruskem na straně druhé.

 

Pohled napříč statistikami českého hospodářství naplňuje optimismem. Hrubý domácí produkt se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,6 procenta. Ve srovnání s prvními třemi měsíci letošního roku jde sice o mírné zpomalení. Nicméně na vině je především doznívající dopad vyprazdňování zásob tabákových výrobků. Od začátku letošního roku se zvýšila spotřební daň na cigarety a z toho důvodu došlo ke zvýšení zásob (ještě s původní nižší sazbou daně) v závěru loňského roku. Tato skutečnost viditelně vylepšila HDP za 4. čtvrtletí 2013. V první polovině roku se rozprodávaly tyto zásoby, což naopak HDP ovlivnilo negativně. V rámci struktury HDP je zřetelný posun, ekonomické oživení nastartoval zahraniční obchod, nyní ale dominantní příspěvek poskytuje domácí poptávka, spotřební výdaje domácností, vlády a firemní investice.

 

Pozitivní obraz doplňují dílčí sektorové statistiky. Průmyslová výroba se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,1 procenta, stavební výroba stoupla o 4,4 procenta a maloobchodní tržby vzrostly o 4,5 procenta.

 

Již déle než rok trvající návrat k růstu ekonomiky se stále zřetelněji projevuje na trhu práce. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti (spočítaná podle mezinárodní metodologie) se ve 2. čtvrtletí snížila na 6,2 procenta. Ještě před rokem dosahovala 7,0 procent. Zareagovaly také mzdy, které se začaly mírně zvyšovat, přírůstek produktivity práce je však dostatečný k tomu, aby pokračoval trend klesajících jednotkových mzdových nákladů, a tedy i zvyšování konkurenceschopnosti domácí ekonomiky.

 

Vrásky ovšem na čele ekonomům přidělává vnější ekonomický vývoj. Zejména ve spojitosti s dopady sankcí, které EU a USA uvalily na Rusko, resp. odvetných sankcí z ruské strany. Přímá expozice české ekonomiky vůči Rusku sice není příliš velká, vývoz do Ruska se na celkovém českém exportu podílí necelými 4 procenty, nicméně nepřímé dopady skrze vliv sankcí na ostatní země by mohl být citelný. Zejména pokud by Rusko rozšířilo sankce na dovoz automobilů. Varováním jsou poslední ekonomická data z Německa, kde v červnu došlo k překvapivému poklesu nových průmyslových zakázek o 3,2 procenta v meziměsíčním srovnání. Obavy doplňuje pokles klíčových předstihových/koincidenčních ukazatelů jako jsou indexy ekonomických institutů IFO a ZEW. Nicméně nejde jen o Německo. Hodnota indexu nákupních manažerů, stále populárnějšího měřítka aktuální ekonomické situace, je dnes nižší ve všech evropských zemích, kde se tento ukazatel měří, s výjimkou Irska a České republiky.

 

Dosavadní příznivý vývoj ekonomiky pomáhá také veřejným financím. Státní rozpočet se po prvních sedmi měsících roku drží v mírném přebytku (4,5 miliardy korun). Pro srovnání loni ve stejnou dobu dosahoval deficit téměř 28 miliard korun. Poslanecká sněmovna na letošní rok schválila rozpočet s deficitem 110 miliard korun. Bude-li však rozpočet pokračovat v současných tendencích, mohl by na konci roku deficit činit 80 až 90 miliard korun. Díky tomu bude nižší než očekávané saldo veřejného sektoru jako celku. Současná prognóza ukazuje na 1,4 procenta HDP, tedy o něco méně než loni. Tento údaj je klíčový pro posouzení dlouhodobé fiskální udržitelnosti, kterou se obvykle rozumí stabilizace poměru veřejného dluhu v poměru k HDP. Při současných parametrech jako jsou růst nominálního HDP, výnosy státních dluhopisů a výše deficitu veřejných financí by se při pokračování současné fiskální politiky veřejný dluh stabilizoval na hladině 45 procent HDP. V porovnání s ostatními evropskými zeměmi jde o relativně nízkou hodnotu, která vysvětluje, proč je Česká republika příznivě hodnocena z hlediska kreditního rizika, ať již v podobě nízkých výnosů státního dluhopisů, resp. spreadu vůči německým státním dluhopisům, či nízkých hodnot CDS spreadů.

 

Na poli měnové politiky došlo k významnému posunu. Pomalejší návrat inflace do spotřebitelských cen, přetrvávající deflace ve výrobních cenách v některých sektorech ekonomiky a především stoupající hrozba deflace v eurozóně přiměly Českou národní banku reformulovat očekávanou délku trvání kurzového závazku s tím, že tato mimořádná forma měnové politiky neskončí dříve než v roce 2016. Obavy z toho, že by centrální banka mohla změnit i hodnotu kurzového závazku, vedly k tomu, že na začátku srpna kurz koruny oslabil do blízkosti hranice 28 korun za euro. Nicméně aby došlo ke změně i tohoto parametru měnové politiky, musely by zesílit známky deflačního rizika, nebo zhoršení ekonomického vývoje. Geopolitická situace, hlavní riziko nejbližšího ekonomického vývoje, je ovšem těžko předvídatelná. Na tu žádné ekonomické modely neexistují.

Mobilní aplikace Deloitte CZ

Obsah těchto webových stránek si můžete pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních v naší nové aplikaci pro telefony a tablety. Pro stažení aplikace naskenujte QR kód nebo navštivte www.deloitte.cz/mobilni-aplikace

Přihlaste se k odběru dReportu a jiných newsletterů a pozvánek zde

Nepodporovaný prohlížeč

Tuto stránku Váš internetový prohlížeč nepodporuje a nezobrazí se korektně. Abyste mohli navštívit tyto stránky, prosím aktualizujte verzi svého internetového prohlížeče.